Haberler

Makaleler

BEBEĞİN KALP ATIŞLARI NE ZAMAN DUYULUR?

BEBEĞİN KALP ATIŞLARI NE ZAMAN DUYULUR?

 

Hamilelik döneminde bebeğin kalp atışları 6 haftalık civarındayken atmaya başlar. Erken ultrason testi olursa bebeğin kalp atışlarını hamileliğin 8. haftası civarında görmeye ve duymaya başlamak mümkündür.

 

Diğer yandan düzenli doğum öncesi testlerde fetal doppler testinde bebeğin ilk kalp atışları muhtemelen duyulacaktır. Bebeğin kalp atışlarını testlerde 12. hamilelik hastasında duymak daha yaygındır. Tabi bebeğin kalp atışlarının duyulma süresini bebeğin anne rahmindeki pozisyonu ve annenin kilosu da belirlemektedir.

 

Fetal Doppler testi nedir?

 

Fetal doppler hekimin bebeğin kalp atışlarını tespit etmek için kullanılan bir yöntemdir. Fetal doppler testinde hekim ultrason jelini doppler cihazı ile anne karnında hareket ettirerek bebeğin kalp atışlarını tespit etmeye çalışır. Doppler cihazı bebeğin kalp atışlarını tespit etmek ses dalgalarını kullanır.

 

Fetal doppler cihazını kiralamak veya satın almak mümkündür. Ev kullanımları için bir doppler cihazı edinilebilir. Fakat bazı hekimler evde doppler cihazının iyi bir fikir olmadığını belirtmektedirler. Çünkü bu cihazı kullanarak bebeğin kalp atışlarını iyi tespit edebilmek için belli bir eğitim ve tecrübe gerekmektedir.

 

Sağlıklı bir bebeğin kalp atım sayısı dakikada 120-160 atım arasındadır. Bebeğin kalp atışlarının normalden çok daha yavaş veya çok daha hızlı olması bir kalp sorununa işaret edebilir. Hekimin yapacağı testlerle bebekte kalp sorunu olup olmadığı tespit edilir.

Yayınlanma Tarihi : 06.11.2015

4474

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim