Haberler

Makaleler

BEBEĞİN İLK 1 YILDAKİ GELİŞİMİ

bebeğin ilk 1 yıldaki gelişimiBEBEĞİN İLK 1 YILDAKİ GELİŞİMİ


Gülümsemesi: Özellikle ilk 2 ay bir anne için daha meşakkatli olabilir. Bu zamana kadar bebeğin gece sık sık uyanması, ağlamaları, huzursuzlukları bu ilk 2 ayda daha fazla olur. Bu dönemde oldukça iyi bakım sağlanan bebek bunun mükafatını 2 ay dan sonra vermeye başlar. Annesine ve babasına gülerek bu güzel bakımı mükafatlandıracaktır. Bebekler 4 aylıktan itibaren kahkaha atmaya da başlayabilir.

Gece uykusu: Bebeklerin gelişimi için gece uykuları çok önemlidir. Fakat bebeğin gece uykudan uyanması da normaldir.  Bebeğin 4. aya kadar tüm gece boyunca uyanmadan uyumasını beklemek de gerçekçi değildir ve sağlıksızdır. 4 – 6 aylıktan itibaren gece boyunca uyumaya daha yatkındırlar.

Kendi kendine oturmak: Çoğu bebek 5 – 6 aylık olunca destekle oturabilmektedir. 7 – 9 aylık olduklarında ise genelde kendi başlarına sabit bir şekilde oturabilirler.

Emekleme: Bebekler 8 aylık olduklarında hareketlenmişlerdir ve bu hareketler onlar için egzersiz niteliğindedir. Bu egzersizler daha da kuvvetlenmelerine yol açarak 9 aylıktan itibaren hem ellerini hem de ayaklarını kullanarak emeklemelerine imkan tanır. Emekleme gerçekte bir bebek için temel bir köşe taşı değildir. Kimi bebekler emeklemeden de yürümeye başlayabilmektedir.

El sallamak: Bay bay diyerek el sallamak bebek için sadece sevimli bir oyun değildir. Bu aynı zamanda bir dil ifadesidir. 9 aydan itibaren çoğu bebekler sesler, işaretler ve anlamları arasında ilişki kurmaya başlarlar. El sallama ile bay bay demek arasında bağlantıyı anlarlar.

Kendi kendine yeme: 9 – 12 aylar arasında bebeklerin el ve parmakları arasındaki koordinasyon daha da gelişmiştir. Bu küçük objeleri olduğu gibi parmak gıdaları da kolayca tutmasına olanak sağlar. Böylelikle bebekler kendi kendilerine daha kolay yemek yemeye başlarlar.

Fakat şunu da unutmamak gerekir ki bebeklerin ağızlarına götürdükleri her şey karınlarını doyurmak için değildir. Aynı zamanda çevrelerini tanımak, nesneleri tanımak için de her şeyi ağızlarına götürme eğilimindedirler. Bu nedenle bu dönemlerde ebeveynlerin bebeğin çevre güvenliği konusunda dikkatli olmaları gerekir.

Ayağa kalkma: 12. aydan itibaren bebeklerin çoğu herhangi bir destek almadan kalkmaya başlarlar. Bu durum onların küçük küçük adım atmalarının aşamasıdır. Bebekler ayrıca bu ayda eşyalardan tutunarak adım da atabilirler.

Adım atma: Adım atma bebeğin en önemli gelişim aşamalarından birisidir. Fakat kimi bebeklerin ilk adımlarını da bazen diğerlerine göre daha geç atabileceğini de unutmamak gerekir. Çoğu bebek 13 aylık olduklarında ilk adımlarını atabilmektedir.

Bir kelime konuşmak: Bebekler 1 yaşında olduklarında sık sık duydukları basit kelimeleri konuşabilir. Bu yaştan itibaren bebeklerin çoğu en az bir kelimeyi doğru olarak söyleyebilirler.

Yayınlanma Tarihi : 13.07.2012

7795

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim