Haberler

Makaleler

BEBEĞİN GÖBEK KORDONUNUN BAKIMI

göbek kordonu bakımıBEBEĞİN GÖBEK KORDONUNUN BAKIMI

 

Bebeklerin göbek kordonu genelde doğumdan sonra 2 hafta kadar süre içinde düşer. Fakat bebeğin göbek kordonu düşene kadar bu zaman zarfında bebeğin göbek kordonunun bakımını iyi yapmak gerekir. Bu bakımda göbek kordonunu temiz ve kuru tutulmalıdır

 

Göbek kordonunun işlevi nedir?

 

Göbek kordonu hamilelik sürecinde anne karnında büyüyüp gelişen bebeğe besin ve oksijen ihtiyacını sağlar. Doğum sonrasında ise göbek kordonuna ihtiyaç yoktur. Göbek kordonu ağrıya duyarlı sinir lifleri içermediği için göbek kordonu düşme sürecindeyken bebek bir ağrı veya acı hissetmez. Kendiliğinden kuruyup, düşer.

 

Göbek kordonunun bakımı nasıl olmalı?

 

1. Bebeğinizin göbek kordonunu temiz tutun. Hekimin önereceği bir solüsyon ve temiz bir pamukla göbek kordonunun temizliğini yapabilirsiniz.  Ayrıca hekim bebeğin durumuna göre göbek kordonunun günde kaç defa temizleneceğini ve nasıl temizleneceğini anlatacaktır. ( Dalin Hijyenik Göbek Bakım Seti )

 

2. Bebeğinizin göbek kordonunu kuru tutun. Bebeğin göbek kordonunu kurutmak için havalanmasını sağlayın. Bebeğinizin bezinin göbek kordonunu kapamamasına dikkat edin. Bezi biraz daha aşağıda tutun. Sıcak havalarda bebeğinizi daha hafif giyindirerek hava akımının iyi olmasını sağlayın.

 

3. Bebeğe göbek kordonu düşene kadar normal bir banyo yaptırılmamalıdır. Fakat sünger banyosuyla bebeğin diğer bölgeleri temizlenebilir. Bebek içi su dolu bebek küvetine veya lavaboya sokulmamalıdır.

 

4. Bebeğinizin göbek kordonunun kendi kendine düşmesini bekleyin. Göbek kordonunu çekiştirmeyin. Sadece göbek kordonunun bakımında nazikçe temizliğini yapın.

 

Bebeğin göbek kordonunda enfeksiyon belirtileri

 

Bebeklerin göbek kordonunda düşme ve iyileşme sürecinde kimi zaman enfeksiyon belirtileri ortaya çıkabilir. Bebeğin göbek kordonunda kızarıklıklar oluşması ve kanama yapması enfeksiyon belirtisi olabilir. Göbek kordonundaki enfeksiyon belirtileri genelde şunlardır:

 

Göbek kordonu çevresinde kızarıklıklar ve şişkinlik oluşması

Devam eden kanama

Sarımsı irin

Kötü kokulu akıntı

 

Bebeğin göbek kordonunda bu tür enfeksiyon belirtileri varsa hemen hekime göstermek gerekir. Çünkü acil tedavi enfeksiyonun yayılmasını önler.

Yayınlanma Tarihi : 02.05.2014

7257

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim