Haberler

Makaleler

BEBEĞİN EMEKLEMEMESİ NORMAL Mİ?

bebeğin emeklememesi normalmiBEBEĞİN EMEKLEMEMESİ NORMAL Mİ?

 

Bebekler ortalama 6 aylık olduklarında emeklemeye başlarlar. Daha geç dönemde emekleyen bebekler de vardır. Hatta bazı bebekler hiç emekleme dönemini yaşamadan zamanı geldiğinde ilk adımlarını atmaya başlarlar. Dolayısıyla bütün bebeklerin emekleyeceği şeklinde bir görüş yanlıştır.

 

Dolayısıyla eğer bir bebek emeklemiyorsa bu bir soruna işaret etmeyebilir. Eğer bebek emekleme döneminde desteksiz bir şekilde oturabiliyorsa, her iki eliyle nesneleri kavrayabiliyorsa, kolları ve bacaklarını eşit bir şekilde kullanabiliyorsa bebeğin emeklememesini sorun etmemek gerekir. Eğer bunları da yapamıyorsa bu durumda gelişimsel bir sorunu olabilir.

 

Ebeveynlerin bebeklerinin emeklemesine de yardımcı olmaları beklenir. Bebeğin emeklemesine yardımcı olmak için önüne bir oyuncak bırakıp oyuncağa ulaşması için emeklemesi teşvik edilebilir.

 

Bazı bebekler ise emeklemezler ve direkt ilk adımlarını atmaya yönelik davranışlar gösterirler. Bir eşyadan tutunarak kendilerini yukarı kaldırmaya ve biraz da destekle ayakta durmaya çalışırlar. Bunlar bebeğin yürümeye başlamasına yardımcı olur. Zaman içinde bebek bacak ve diğer vücut kasklarını geliştikçe, uzuvları daha da olgunlaştıkça, dengelerini iyi ayarladıkça kendi kendilerine desteksiz yürüyecektir.

Yayınlanma Tarihi : 07.01.2015

2363

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim