Haberler

Makaleler

BEBEĞİN DOĞUM KİLOSUNU BELİRLEYEN FAKTÖRLER

bebeğin doğum kilosunu belirleyen faktörlerBebekler doğdukları zaman çeşitli kilolarda olurlar. Bir bebeğin doğduğu zamanki kilosunun ortalama olarak bir değeri olsa da; bu durum bebekten bebeğe değişebilir. Fakat gene de 2,4 kilolun altında bir ağırlıkla doğmuş bebekler düşük ağırlıklı olarak nitelendirilebilir.

Bebeklerin doğum kilolarını etkileyen faktörleri şöyle belirtmek mümkündür:

Annenin ve babanın kilosu: Bebeğin kilosunun anne ve babanın kilosuyla ilişkisi vardır. Anne ve babası kilolu olan bebeklerin kilosu diğerlerine göre daha fazla olabilmektedir. Bunun tam tersi yani düşük kilolu anne ve babaların bebekleri de diğer bebeklere göre daha düşük kilolu doğabilmektedir. Tabi annenin gebelik boyunca alması gereken kiloların büyük önemi vardır. Anne adayı bu kiloları sağlıklı yiyeceklerle beslenerek almalılardır. Bu bebeğinin normal kiloda doğmasına olumlu yönde katkı sağlayacaktır.

Annedeki mevcut hastalıklar: Annenin gebelik boyunca geçirdiği veya sahip olduğu rahatsızlıkların da bebeğin kilosunda etkisi vardır. Örneğin annedeki bir şeker hastalığı bebeğin oldukça yüksek bir kiloda doğmasına yol açabilir.

Annenin kendi doğum kilosu: Yapılan araştırmalar annenin kendi doğumundaki kilosunun da bebeğinin doğum kilosunu etkilediğini ortaya koymuştur. Kendi doğumunda kilolu olan annelerin bebekleri de kilolu doğabilir. Ya da zayıf doğan annelerin bebekleri de düşük kilolu olabilir.

Bebeğin cinsiyeti: Cinsiyet faktörü de doğum kilosunu etkiler. Erkek bebeklerin kız bebeklerden daha büyük doğma ihtimali yüksektir.

Bebeğin doğum sırası: Annenin daha sonra doğurduğu bebekler ilk doğan bebekten daha büyük doğabilir.

Çoklu gebelikler: Çoklu gebeliklerde doğan bebekler diğer bebeklere göre nispeten daha düşük kiloludur.

Sosyo-ekonomik faktörler: Sosyo-ekonomik düzeyi yüksek ailelerin bebekleri daha büyük doğabilmektedir.

Annenin zararlı alışkanlıkları: Annenin gebelik sürecinde sigara, alkol gibi zararlı maddeleri tüketmesi bebeğin büyümesini de olumsuz etkileyecektir. Bu bebekler daha küçük doğarlar.

Yayınlanma Tarihi : 13.02.2012

15552

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim