Haberler

Makaleler

BEBEĞİN DİŞLİ DOĞMASI ( NATAL DİŞLER )

bebeğin dişli doğmasıBEBEĞİN DİŞLİ DOĞMASI ( NATAL DİŞLER )

 

Bazı bebekler doğuştan dişli doğabilirler. Bazı yeni doğan bebeklerde doğuştan 1 veya 2 diş görülebilir. Buna natal dişler de denmektedir. Bu tür dişli doğum vakaları ortalama her 2000-3000 yeni doğan bebekten bir tanesinde görülmektedir. Doğuştan gelen diş genelde alt diş etlerinde oluşur. Bu doğuştan gelen diş yumuşak dokularla bağlıdır ve güçlü köklere sahip değildirler. Bu tür dişli doğum vakalarında hekim hemen doğum sonrasında bebek henüz hastanedeyken doğuştan gelen dişi almayı tercih edebilir. Çünkü diş gevşek olabilir.

 

Doğumdan hemen sonra hekim eğer bu doğum dişini almazsa bebek bazı küçük sorunlarla karşılayabilir. Örneğin bebekteki doğuştan gelen bu diş bebeğin emzirilmesinde zorluklar yanmasına neden olabilir. Bebek zor emebilir. Bu doğuştan gelen diş bebeğin dilini kesebilir. Bu durum bebeğinizi emziren anneler için kolay bir durum olmayabilir.

 

Dişli doğan bebekte eğer bu diş alınmazsa bu durumda bebeğin bu dişinin bakımı ve temizliği yapılmalıdır. Ayrıca dişli doğan bebeği diş hekimine göstermek de gerekir. Eğer dişin alınmaması bebeğin beslenmesinde sorun yaratıyorsa, bebeğin dilinde ve diş etinde kesiklere yol açıyorsa bu durumda bebeğin bu dişini almak konusunda hekimle görüşmek gerekir. Ayrıca bu doğuştan gelen diş oldukça gevşek olabileceği için bunun düşme ve düşen bu dişin bebeğin boğazsını tıkama riski de vardır.

 

Bu tür riskler ve durumlar varsa bebeğin bu doğuştan gelen erken dişleri çekilmelidir. Sonrasında zaman içinde bebeğin normal kalıcı dişleri gelecektir.

Yayınlanma Tarihi : 19.06.2015

7240

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim