Haberler

Makaleler

BEBEĞİN ÇOK AĞLAMASI NORMAL Mİ?

bebeğin çok ağlaması normalmiBEBEĞİN ÇOK AĞLAMASI NORMAL Mİ?

Eğer bebeğin hekimi tarafından kontrol edildiğini ve herhangi bir sorun olmadığını biliyorsanız bebeğin ağlamaları normaldir. Ağlama davranışı bebeklerin bir iletişim dilidir. Bebekler acıktıklarını, rahatsızlıkları ve memnuniyetsizliklerini ağlayarak ifade ederler. Fakat iç güdelerinize de güveneniz gerekir. Eğer bebeğiniz sürekli ağlıyorsa ve bu ağlaması size normal gelmiyorsa bebeğinizin hekimine danışın veya hekimine gösterin.

Yapılan araştırmalar ağlama davranışının bebeklerin özelikle ilk birkaç ayları için gelişimin sürecinin önemli bir parçası olduğunu ortaya koymaktadır.  Bebeklerin özellikle akşama doğru ve akşamın erken saatlerinde daha sık ağladıklarını unutmamanız gerekir. Çünkü tüm gün boyunca yorulan ve strese giren bebek rahatlama ihtiyacı duyar. Beslenmek ister. Tüm bu ihtiyaçlarını ve hoşnutsuzluklarını ağlayarak gösterir.

Bazı bebeklerde kolik sorunu olabilir. Kolik bebekte kontrol edilemeyen sürekli ağlama davranışı olarak tanımlanmaktadır. Eğer bebek 5 aydan daha küçükse, günde 3 saatten daha fazla ağlıyorsa, bu ağlaması 1 hafta içinde 3 gün veya daha uzun süre devam ediyorsa ve en az 3 hafta süreyle bu ağlamalar oluyorsa bu durum kolik olarak adlandırılmaktadır.

Kolik bir hastalık değildir ve bebekte uzun dönemli bir soruna yol açmaz. Fakat bebeğinizin bu sürekli ağlamaları sizin için oldukça zor olabilir. Neyse ki kolik geçici bir durumdur. Bir ebeveyn olarak kolik sorunu yaşayan bebeğinizi nasıl sakinleştireceğinizi bilmenizde fayda vardır. ( Kolikli Bebek Nasıl Sakinleştirilir )

Ağlayan bebeğinize asla fiziksek müdahalede bulunmayın. Onu bir kızgınlık anınızda asla şiddetli bir şekilde sallamayın. Çünkü bebeğinizi şiddetli bir şekilde sarsmanız beynine zarar verebilir ve hatta ölümüne yol açabilir.

Yayınlanma Tarihi : 01.07.2013

6255

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim