Haberler

Makaleler

BEBEĞİN AŞISI SONRASI TERS TEPKİLER

bebeğin aşısı sonrası ters tepkiler

AŞI SONRASI BEBEKTE HANGİ YAN ETKİLER GÖRÜLEBİLİR?

 

Aşılama bebeklerin gelişimi ve sağlığı açısından gerekli olan bir tıbbi uygulamadır. Her bebeğin hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek ve bir takım rahatsızlıklarını gidermek için aşılama yapılır. Aşılardan sonra bazen bebeklerde ateş, kızarıklık, aşı vurulan yerde şişkinlik gibi yan etkilerin görülmesi olağandır. Fakat bu yan etkiler genelde ağır seyretmezler. Hafif derecede görülürler. Nadiren ağır etkileri olabilir. Tabi bir takım yan etkileri görülüyor diye de aşılamanın yapılmaması düşünülemez. Bebek birkaç aylık olana kadar menenjit, zatüre, kabakulak, kızamık, kızamıkçık, suçiçeği, Hepatit B, difteri, tetanos ve boğmaca aşıları yapılmış olur.

 

Aşıların yan etkileri şu şekilde oluşur: Aşı vurulduktan sonra vücutta o hastalıkla mücadele edecek antikorlar oluşur ve bu antikorlar vücutta depolanırlar. Hastalık virüsü ortaya çıktığı zaman da bu hastalıkla mücadele edecek olan antikorlar devreye girer ve o hastalıkla mücadele eder. Aşı yapılmadığı takdirde o hastalıkla mücadele edecek olan antikorlar olmadığı için çocuğun vücut sistemi hastalık virüsüne karşı koyamayacak ve hastalanacaktır. Ayrıca hastalığın etkilerini de daha ağır hissedecektir.

 

Aşı sonrası bebekte bazı hafif derecede yan etkiler görülebilir

 

Aşı vurulan yerde kızarıklık ve hafif şişme olabilir. Ağrı ve acı olabilir. Çocukta hafif ateş görülebilir. Bazı durumlarda aşının vurulduğu yerdeki kızarıklıklar çeşitli nedenlerle enfeksiyona yol açabilir. Enfeksiyon durumunda çocuğun ateşinde yükselme olur ve aşı yerindeki kızarıklı daha da artar. Bu durumda çocuğu doktora göstermek gerekecektir. Ya da en azından çocuğun doktorunu arayarak konu hakkında bilgi verip doktorun tavsiyelerini ve durumla ilgili yapılabilecekleri öğrenmek yerinde olacaktır.

 

Nadiren olsa da aşı sonrası daha ağır ters etkiler görülebilmektedir

 

Bu ters etkileri de şöyle sıralayabiliriz:

Soluk alıp vermede zorluklar,

Soluk alıp verirken hırıltı çıkması,

Halsizlik,

Bayılma,

Yüksek ateş,

Kalp atışlarında düzensizlik,

Solgunluk,

Nöbet geçirme gibi durumlar görülebilir.

 

Bu durumlarda hemen bebeği / çocuğu acil bir servise ya da kendi doktoruna göstermek gerekecektir.

 

Bebeğin / çocuğun aşısı öncesinde bilinmesi gerekenler

 

Aşı vurulmadan önce de bebekle / çocukla ilgili bazı bilgilere ihtiyaç vardır. Örneğin çocuğun aşıdan önce bir rahatsızlığı varsa, çocuğun bazı yiyeceklere karşı alerjisi varsa, bazı ilaçlara karşı aşırı reaksiyon gösterdiyse bunları mutlaka iyi takip edip, doktoruna mutlaka bildirmek gerekecektir. Bu gibi durumlarda çocuğunuzun doktoru aşılama takvimiyle ilgili yeniden düzenlemeler veya değişiklikler yapabilir.

Yayınlanma Tarihi : 12.09.2011

36160

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim