Haberler

Makaleler

BEBEĞİN ANNE SÜTÜNE ALERJİSİ OLUR MU?

bebeğin anne sütüne alerjisi olurmuBEBEĞİN ANNE SÜTÜNE ALERJİSİ OLUR MU?

 

Bebekler katı besinleri almaya başladıklarında bu besinlere alerji gösterebilecekleri gibi anne sütüne de alerji gösterebilirler. Aslında anne sütündeki alerji etkisi anne sütünde bulunan bazı şeylerden kaynaklanır. Bu da daha çok annenin beslenmesiyle ilgilidir. Annenin yediği ve içtiği şeyler anne sütünü olumsuz etkileyerek bebeği de olumsuz etkileyebilir ve bebekte alerjiye neden olabilir.

 

Eğer bebeğinizi emziriyorsanız ve sütünüzün bebeğinizde alerjiye neden olduğunu düşünüyorsanız hangi besin veya besinlerin anne sütünü olumsuz etkilediğini bulmak için bebeğinizin hekimine danışın.

 

Ayrıca anne sütü alerjisine karşı beslenmenizde aşağıdaki diyet değişikliklerini uygulamaya çalışın. Böylelikle anne sütünü olumsuz etkileyerek bebeğinizde alerjiye neden olan besini tespit edebilirsiniz.

 

1. Bebeğinizde anne sütü alerjisine yol açan besini bulmak için birkaç gün için tükettiğiniz besinlerin bir günlüğünü tutun. Tükettiğiniz ve içtiğiniz besinlerin bebeğinizde ne gibi etkiler yaptıklarını iyi gözleyin. Tabi bebeğinizdeki bazı alerji belirtileri sandığınız belirtiler yeni diş çıkardığının veya soğuk algınlığı geçirdiğinin de belirtisi olabilir. Eğer bebeğiniz yeni bir diş çıkarmıyorsa veya bir soğuk algınlığı gibi bir durum yoksa o gün tükettiğiniz besinlerle bebeğinizi emzirdikten sonra gelişebilecek alerjik reaksiyonları iyi karşılaştırın. Bu size az çok bir fikir verecektir ve sütünüzü olumsuz etkileyen besini daha iyi tahmin edebileceksiniz.

 

2. Bebeğinizde anne sütü alerjisine tükettiğiniz özellikle bazı belirli besinler de neden olabilir. Diyetinizdeki süt ve süt ürünleri, soya, buğday, mısır, yumurta, fıstık gibi besinleri 1 haftalığına eleyin. Aradaki farkı gözleyin. Eğer bebeğinizi emzirdikten sonra herhangi bir alerjik reaksiyon olmuyorsa muhtemelen bu elediğiniz besinler sütünüzü olumsuz etkilemekte ve bebeğinizde alerjiye yol açmaktadır.


3. Uyguladığınız diyet ve bebeğinizin günlük durumunu iyi gözleyerek kayıt edin. Eğer yukarıdaki besinleri diyetinizden elemenize rağmen bebeğinizdeki bu alerji etkileri yatışmıyorsa anne sütü alerjisinin nedeni bu besinler değildir diye değerlendirilebilir. Bu durumda bu uyguladığınız eliminasyon diyetine devam etmeniz gerekir. Tabi bebeğinizin hekimi de size bu konuda yardımcı olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 28.11.2013

3602

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim