Haberler

Makaleler

BEBEĞİ SÜTTEN KESERKEN DEPRESYON

Bebeği sütten keserken depresyonBEBEĞİ SÜTTEN KESERKEN DEPRESYON

 

Bazı emziren annelerde bebeği sütten keserken depresyon belirtileri görülebilir. Çünkü emzirme bebek ile anne arasında mükemmel bir bağ kurma yöntemidir ve bebek ve anne emzirme sürecinde birbirlerini çok yakın hissederler. Bir anne bebeğini sütten kesme sürecinde kendini kederli, üzgün ve depresif hissedebilir. Bazı kadınlarda ise ruh hali dalgalanmaları, anksiyete, sinirlilik gibi belirtiler de görülebilir.

 

Bebeği sütten keserken yaşanan bu depresyon belirtileri genelde kısa sürelidir ve birkaç hafta içinde iyileşme olur. Fakat bazı emziren annelerde bu duygular daha yoğun yaşanabilir ve belirtiler daha uzun süre devam edebilir. Bu durumda profesyonel bir yardım yani tedavi gerekir.

 

Eğer depresyon belirtileri uzun sürerse, bu durum günlük yaşam kalitesini olumsuz etkilerse veya bebeğin bakımını da olumsuz etkilemeye başlarsa hekime danışarak tedavi olmak gerekir.

 

Bazı kadınlarda sütten kesme sürecinde ve sonrasında neden depresyon belirtileri görülür?

 

Bunun nedeni hormonal değişmeler olabilir. Yapılan bazı araştırmalara göre bebeği sütten keserken ve sütten kestikten sonra annede depresyon belirtileri görülmesinde yaşanan hormonal değişmelerin etkisi olabileceği ortaya konmuştur.

 

Bebeği sütten kesmek annedeki prolaktin ve oksitosin hormonlarının seviyesini düşürür. Prolaktin hormonu süt üretimiyle artan bir hormondur. Ayrıca bu hormon kişinin kendini daha iyi, sakin ve rahatlamış hissetmesine de yardımcı olur.

 

Oksitosin hormonu ise sütün dışarı çıkarılması ile ilgili bir hormondur. Ayrıca sevgi hormonu olarak da bilinmektedir. Bu hormonlardaki ani azalma annenin duygularında dalgalanmalar yol açar ve depresyon belirtileri görülebilir.

 

Bunun yanında daha önce depresyon sorunu yaşamış olan kadınlar bebeklerini sütten keserken veya sütten kestikten sonra depresyon yaşamaya daha yatkındır.

Yayınlanma Tarihi : 27.11.2015

12174

defa okundu

+ Yorum Yap

  • selen tozlu - 04-01-2016 11:11:36

    Şu an ben de galiba aynı sorunu yaşıyorum. Bebeğimi sütten kesmek istiyorum. Acaba sizler de benzer bir sorun yaşadıysanız neler yaptınız? Anlatırsanız çok sevinirim.
hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim