Haberler

Makaleler

BEBEĞİ SOĞUK ALGINLIĞINDAN KORUMAK

bebeği soğuk algınlığından korumakBEBEĞİ SOĞUK ALGINLIĞINDAN KORUMAK


Bebekleri soğuk algınlığından korumak her zaman mümkün olmayabilir. Fakat alınacak bazı önlemler bebeğin soğuk algınlığına maruz kalmasını sınırlayabilir.

 

Bebekleri soğuk algınlığından korumak için aşağıdaki önlemler işe yarayacaktır.


1. Bebeği soğuk algınlığından korumak için hem bebeğin hem de diğer insanların el temizliği oldukça önemlidir. Bebeği tutacak veya ona dokunacak olan diğer insanların ellerinin temiz olması iyi bir önlemdir. Özellikle 1 – 2 aylık bebeklerin bu konuda oldukça hassas olduklarını ve soğuk algınlıklarına ve grip hastalığına yatkın olduklarını bilmek gerekir. Çünkü bağışıklık sistemleri henüz güçlü değildir.

 

2. Soğuk algınlığına karşı bebeği mümkün olduğunca hasta kişilerden uzak tutmak gerekir. Hasta kişinin durumu bulaşıcı ise bebeğe yaklaştırılmamalıdır. Bu kişiye de bu konuda nazik bir şekilde uyarıda bulunulmalıdır.

 

3. Özelikle soğuk havalarda bulaşıcı hastalıklar oldukça yaygınlaşır. Hastalıların bulaşması da ellerden temas yoluyla veya hava ile olur. Özellikle bu zamanlarda insanların bebeğe dokunmadan önce ellerini yıkamaları oldukça bilinçli bir davranış olacaktır. Bebeğin bakımını üstlenen kişiler de kendi temizliklerine özen göstermelidir. Ayrıca bebeğin altını değiştirdikten sonra ve yemek hazırlamadan önce mutlaka ellerini yıkamalıdırlar. Bu önlem bebeği soğuk algınlığından korumaya oldukça fayda sağlayacaktır.


4. Bebeği soğuk algınlığından korumak için bebeğin yanında ve hatta evde sigara kesinlikle içilmemelidir. Sigara dumanı bebeklerde üst solunum yolu problemleri riskini artırır. Bebek sigara içilen ortamlara sokulmamalıdır. Sigara dumanına maruz kalan bebek ve çocuklarda soğuk algınlıkları daha sık görülmektedir.

 

5. Bebeği mümkün olduğunca uzun süre emzirmek gerekir. Bebekler en az 6 ay süreyle emzirilmelidir. 1 yıl kadar emzirilmesi oldukça istenen bir durumdur. Hatta Dünya Sağlık Örgütü bebeğin 2 yıl emzirilmesini de tavsiye etmektedir. Emzirme bebeği enfeksiyonlara karşı oldukça korur. Emzirilen bebekler, emzirilmeyen bebeklere göre daha az hastalanır ve soğuk algınlıklarına daha az yakalanırlar. Çünkü anne sütündeki antikorlar bebeği mikroplara karşı korur.

Bebeklerin Soğuk Algınlığı İçin Doğal Tedaviler

Yayınlanma Tarihi : 09.10.2012

5406

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim