Haberler

Makaleler

BEBEĞİ RAHAT ETTİRMENİN YOLLARI

bebeği rahat ettirmenin yollarıBEBEĞİ RAHAT ETTİRMENİN YOLLARI

Bebek masajı

Araştırmalar masajın bebeklerde psikolojik, psikososyal ve fiziksel gelişimini desteklediğini göstermektedir. Bebeğinize masaj yaparak gaz sancısının giderilmesine katkı sağlayabilirsiniz, onu sakinleştirebilir ve rahatlatabilirsiniz.

Diş çıkarma çözümleri

Bebeğinizi diş çıkarma sürecinde rahatlatmak için ıslak bir bez veya kemirebileceği içi su dolu bir oyuncak deneyebilirsiniz. İlaçlı uyuşturucu merhem de bebeğin rahatlamasına yardımcı olabilir.  Fakat bu yöntem bebeğin dil ve diş etleri de uyuşturacaktır. Bu yüzden bebekte bir hayli salya oluşabilir.

Bebek taşıyıcısı

İlk birkaç ay bebek askısında bebeği taşımak kolik için yardımcı olabilir. Örneğin bebek askısını sık kullanan toplumlarda bebeklerde kolik vakaları daha az yanşamaktadır. Bebek askıları ve taşıyıcıları bebeğinizi hem sakinleştirecek hem de rahatlatacaktır. Ayrıca bunla bebeğinizle birlikte yürümek, alışveriş yapmak v.b. etkinlikler için oldukça idealdir.

Emzik

Emzik vasıtasıyla bebekler doğuştan gelen emme içgüdülerini karşılayarak rahatlama imkanı bulurlar. Emme yoluyla bebeğin sinir sistemi olumlu yönde etkilenir ve rahatlama duygusu yaratan kimyasallar açığa çıkar. Fakat emzik seçiminde dikkatli olmanız ve uygun emziği seçmeniz gerekir. Bunun için bebeğinizin bulunduğu ay veya yaş dönemi önemlidir.

Bebeği kundaklamak

Yeni doğan bebekler kundaklanmayı severler. Çünkü kundak yeni doğan bebeğin kendisini daha güvende hissetmesine yardımcı olur. Bebek kundaklama yoluyla kendisini rahat hisseder. Fakat kundaklamayı çok uzun aylar boyunca yapmamak gerekir. Çünkü sürekli kundak kullanımı bebeklerde kalça çıkığına da yol açabilir.

Sallanan sandalye

Eğer siz rahatsanız bebeğiniz de kendini rahat ve sakinleşmiş hisseder. Işıkları kapatın, bebeğinizi kucağınıza alın ve bebeğiniz kendini rahatlamış ve mutlu hissedene kadar sallanan sandalyede birlikte sallanın.

Yayınlanma Tarihi : 26.04.2013

4354

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim