Haberler

Makaleler

BEBEĞİ NE ZAMANA KADAR EMZİRMELİ?

bebeği ne zamana kadar emzirmeliBebeklerin beslenmesi için ilk bir yıl çok önemlidir. Özellikle bebeğin beslenmesinin en temel noktası olan emzirme genel olarak doğumdan itibaren 1 yıl boyunca devam eder. Bebek 6 aylık olunca katı gıdalarla tanışmaya başlar. Bu süreçte çeşit çeşit gıdaları bulunduğu aylara göre dener.

Bebek 1 yaşına geldiği zaman anne sütü artık bebek için en önemli besin kaynağı değildir. Çünkü bebeğin bulunduğu yaş itibariyle anne sütü bebek için gerekli besin değerlerini sağlamayacaktır. Dolayısıyla anne sütü bu yaştan itibaren bebek için etkisini azaltacaktır.

Bazı uzmanlar bebeğin emmek istediği zamana kadar bebeği emzirmenin doğru olacağını, anne sütünün 1 yaşından itibaren de bebek için önemli bir besin kaynağı olduğu yönünde görüşler belirtmektedirler. Ne var ki genel olarak bilinen temel kural 1 yaşından itibaren anne sütünün bebek için önemini azalttığı yönündedir.

Bu yaştan itibaren isteyen anneler yine bebeği emzirmeye devam edebilirler fakat bebeğin büyümesi ve gelişimi için beslenmesini çeşitlendirmenin önemini de bilmelidirler. Anne sütünün artık bu yaştan itibaren sadece bir destek niteliği taşıdığı bilinmelidir. Çünkü bebeğin daha başka ve çeşitli besin kaynaklarına ihtiyacı bulunmaktadır.

Dikkat edilirse 1 yaş dönemleri bir bebeğin daha bağımsızlaştığı ve kendini daha özgür hissettiği dönemlerdir. Dolayısıyla bebeği anne sütünden koparıp, daha çok ihtiyaç duyduğu diğer besin kaynaklarına yönlendirmek için de 1 yaş dönemleri iyi dönemlerdir. Bebeğin diğer besinlere alışması daha kolay olur.

Yayınlanma Tarihi : 03.09.2011

6688

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim