Haberler

Makaleler

BEBEĞİ NE ZAMAN SÜTTEN KESMELİ?

bebeği ne zaman sütten kesmeliBEBEĞİ NE ZAMAN SÜTTEN KESMELİ?

 

Özellikle yeni annelerin en çok merak ettikleri konulardan birisi de bebeği ne zamana kadar emzirmek, ne zaman sütten kesmek gerektiği konusudur. Bebeği sütten kesmek konusunda veya ne zamana kadar emzirmeniz gerektiği konusunda doğru zamanlama her zaman önemlidir. Ayrıca biberona veya bardağa geçiş sürecinde bu süreci kolaylaştırabilecek adımları da atmak gerekir.

 

Bebeği sütten kesmeye başlamak için en iyi zaman nedir?

 

Uzmanların bu konuda belirttiği husus bebeklerin doğduktan sonra en az 6 ay süreyle anne sütüyle emzirilerek beslenmesi yönündedir. Çünkü bebekler için anne sütü ilk 6 ay önemli düzeyde bir besin kaynağıdır. 6. aydan sonra 1 yaşına kadar geçen sürede anne sütü katı ve diğer ek besinlerle birlikte verilir. Yani emzirme işlemi 6. ayda sonra da 1 yaşına kadar devam eder.

 

Bebeklerde ilk 6 ay emzirme kritik olduğu için bu zamana kadar bebeği mutlaka anne sütüyle ve emzirerek beslemek gerekir. Bu anlamda bebekler çok erken bir zamanda sütten kesilmemelidir. Dolayısıyla bebek en az 6 aylık olduktan sonra bebeği sütten kesmeye başlamak daha doğrudur. Tabi bebeğin daha sağlıklı gelişimi için 1 yaşına kadar anne sütü verilmesi tavsiye edilmektedir. Hatta Dünya Sağlık Örgütü çocuklara 2 yaşına kadar anne sütü verilmesinin faydalı olduğunu bildirmektedir.

 

Tabi şunu da belirtmek gerekir ki bebeği ne zamana kadar emzirmek veya bebeği ne zaman sütten kesmek konusunda tam kesin bir tarih bulunmamaktadır. Bu süreç bebekten bebeğe değişebilir. Annenin bebeği ile kurduğu bağ, ilişkileri, bebeğin veya annenin emzirmeyi ne kadar istedikleri v.b. konular bu süreyi değiştirebilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 09.12.2014

3030

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim