Haberler

Makaleler

BEBEĞİ HAVAYA ATIP TUTMAK TEHLİKELİ

bebeği havaya atmakBEBEĞİ HAVAYA ATIP TUTMAK TEHLİKELİ

 

Ebeveynler bebeklerini havaya atarak şakalaşmaktan, onları hoplatıp zıplatmaktan hoşlanırlar. Bebeklerin kendisi de bu eğlenceden zevk alır. Fakat bebekleri havaya tarak tutmak, onları hoplatıp zıplatmak önemli düzeyde sarsılmalarına neden olur. Uzmanlar bebekleri havaya atıp tutmaları konusunda ebeveynlere uyarılar yapmaktadırlar.

 

Peki bebeklerle bu şekilde şakalaşmak ve sevmek neden risklidir? Bunun en önemli nedenleri şunlardır:

 

Yapılan araştırmalara göre bebekleri havaya atıp tutmak, onları şiddetli bir şekilde hoplatıp zıplatmak bebeklerde kalıcı göz hasarlarına neden olabilmektedir. Örneğin bebeğin gözünün retina tabakasında yırtılmalar ve hatta görme sorunlarına yol açabilmektedir.

 

Diğer bir neden ise havaya atıp tutulan, hoplatıp zıplatılan bebelerde önemli düzeyde beyin sarsılması meydana gelebilir. Buna tıp dilinde sarsılmış bebek sendromu denilmektedir ve bebek için önemli sağlık sorunları ortaya çıkarabilir.

 

Bunların yanında bebeği bebek arabasında veya puset gibi şeylerde taşırken de oldukça dikkatli olmalı ve bebeği fazla sarsmamak gerekir. Çünkü bebekler gerçekten oldukça hassastır.

 

Bebeklerin bir kızgınlık anında sarsılarak fiziksel bir cezaya maruz kamaları da bebeklerde sarsılmış bebek sendromu yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle ebeveynler bir kızgınlık anında bebeklerine karşı davranışlarında dikkatli ve tedbirli olmalıdır.

 

Tabi tüm bu söylenenler ebeveynlerin bebekleriyle oyun oynamalarına, onlarla şaklaşmalarına engel değildir. Elbette ki bunları yapmak gerekir. Çünkü bebeklerin de oyuna, sevildiğini hissetmeye, eğlenceye ihtiyacı vardır. Fakat onları sarsmadan….

Yayınlanma Tarihi : 10.12.2014

5256

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim