Haberler

Makaleler

BEBEĞİ HANGİ POZİSYONDA UYUTMALI

bebeği hangi pozisyonda uyutmalı

BEBEĞİ HANGİ POZİSYONDA UYUTMALI?

Bebeğin hangi pozisyonda uyutulması gerektiği konusunda eskiden bu yana gelen bir tartışma bulunmaktadır. Daha önceleri bebekler genelde yüz üstü yatırılırdı. Şimdi ağırlıklı olarak sırt üstü yatırılmaktadır.

Sırt üstü uyku pozisyonu neden önerilmektedir?

1. Yüz üstü uyutulan bebeklerde Ani Bebek Ölümleri Sendromu denilen bir ölüm gerçekleşebilmektedir. Gerçi bu risk çok düşük olsa da böyle bir risk bulunmaktadır. Çünkü yüz üstü uyku pozisyonundayken bebeğin nefes alma yollarının kapanma tehlikesi de ortaya çıkar. Dolayısıyla konunun uzmanları günümüzde yüz üstü yatış pozisyonunu pek önermezler.

2. Genelde sırt üstü yatış pozisyonu tercih edilir. Fakat sırt üstü yatış pozisyonunda yatarken bebeğin kusma ile birlikte kusmuğundan dolayı boğulma sorunu ortaya çıkar. Fakat bebeğin bu şekilde kusmuğundan boğulma riski oldukça azdır. Üstelik yüz üstü yatış pozisyonuna göre çok daha güvenlidir.

3. Ayrıca sırt üstü yatış pozisyonunun güvenlik derecesini bile artırabilirsiniz. Bebek uyurken başı düz değil de sağ veya sol tarafa yatık bir şekilde koyabilirsiniz. Ayrıca bebeği sağ veya sol yanına yatırmak da bir çözüm olabilir. Fakat bu yan yatmalarda da bebeğin yüz üstü dönme ihtimali bulunur. Özellikle bebeğin hareketlenmeye ve uykusunda sağa sola dönmeye başlamasıyla birlikte…

Bebeklerin bir özelliği daha vardır. Her bebek kendine has bir uyuma pozisyonundan zevk alabilir. Kimisi sırt üstü yatmaktan hoşlanır kimisi de yan yatmaktan hoşlanır. Bebeğin hangi tür yatış pozisyonundan hoşlandığı zamanla anlaşılacaktır. Eğer sırt üstü yatış pozisyonuna alıştıysa siz onu yan yatırdığınız zaman huzursuz olacaktır. Ve bu huzursuzluğunu da belli edecektir.

Fakat özellikle bir anne olarak bebeğinizin uyku pozisyonu için en güvenilir yöntemi tercih etmeniz gerekir. Bu da herkesin üzerinde anlaştığı sırt üstü uyku pozisyonudur. Kimi zaman çeşitli nedenlerle bebeği yan yatırma gibi durumlarınız da olabilir. Fakat sırt üstü uyku pozisyonunun en güvenilir yöntem olduğunu bilmeniz gerekir.

Konuyla ilgili bu yazılarımızı da okuyabilirsiniz

Bebeklerde Huzursuz Uyku

Bebeğinizin Uykusu

Büyüyen Bebeğin Uyku Düzeni

Yayınlanma Tarihi : 19.10.2011

30060

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim