Haberler

Makaleler

BEBEĞİ GRİPTEN KORUMAK İÇİN

bebeği gripten korumak içinBEBEĞİ GRİPTEN KORUMAK İÇİN

 

Bebeklerde grip sorunu ciddi sorunlara neden olabilir. Çünkü grip bebekleri yetişkinlerden çok daha fazla etkiler. Bu nedenle bebekleri gripten korumak konusunda önlemleri mutlaka almak gerekir.

 

Bebeğinizi gripten korumak için şunları yapabilirsiniz.

 

1. Eğer bebeğiniz en az 6 ay olduysa grip aşısı vurdurun. Grip mevsimi başlamadan önce bebeğinizin hekimiyle bir randevu ayarlayın. Çünkü grip aşısının etkisini göstermeye 1 – 2 hafta sonra başlayabilir. Grip mevsimi başlamadan önce bebeğinize grip aşısı vurdurmanız daha doğru olacaktır.

 

2. Bebeği gripten korumak için evdeki bütün aile üyelerinin gribe karşı korunmak için grip aşısı olmaları gerekir. Böylelikle aile üyelerinin de grip olması riski azaltılarak gribi birbirine geçirme riski azalır.

 

3. Bebeğinizi gripten korumak için grip mevsiminde mümkün olduğunca kalabalık ortamlara sokmayın. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıkları olan kişilerden uzak tutun. İnsanların bebeğinizi çok fazla, sık sık öpmesine izin vermeyin. Bebeğinizi bebek taşıyıcısında tutmayarak, başka insanların bebeğinize yakın temasını veya çok fazla temas etmelerini önlemeye çalışabilirsiniz.

 

4. Bebeğinizi gripten korumak için steril, hijyenik bir çevre oluşturun. Hijyenik bir çevre ve hijyenik bir beslenme bebeği gripten korumaya yardımcı olabilir. Bebeğinizin ellerini sık sık yumuşak bir sabun ve ılık suyla yıkayın.

 

5. Hasta aile üyelerinizi bebekten uzak tutun. Buna kendiniz de dahildir. Eğer grip olmuşsanız bebeğinizin beslenmesi konusunda veya diğer ihtiyaçları konusunda eşinizden veya diğer aile yakınlarınızdan yardım alabilirsiniz.

 

6. Evde en sık dokunulan yüzeyleri ( kapı kolları, telefonlar, klavyeler, uzaktan kumanda cihazları v.b. ) ıslak mendille veya nemli temiz bir bezle sık sık silin.

 

7. Bebeğinizi aşılanmak üzere hekim randevunuza götürdüğünüzde hekimin ofisinde eğer grip ve soğuk algınlığı geçirmiş çocuklar varsa bebeğinizi bunlardan mümkün olduğunca uzak tutun.

 

Bebeğinize grip aşısı konusunda hekiminize danışın hekiminiz bazı durumlarda grip aşısı önermeyebilir. Örneğin yumurta alerjisi olan, hasta ve ateşi çıkmış çocuklarda grip aşısını önermeyebilir.

Yayınlanma Tarihi : 06.01.2014

4468

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim