Haberler

Makaleler

BEBEĞİ BİBERONLA BESLERKEN

bebeği biberonla beslerken

BEBEĞİ BİBERONLA BESLERKEN

 

Bebeği biberonle beslerken duruş pozisyonu

 

Bebeği biberonla beslerken duruş pozisyonu önemlidir. Bebek sırt üstü asla yatırılmamalıdır. Bu hem güvenlik açısından hem de bebekle sağlanacak temas açısından önemlidir. Bebeği oturur vaziyette kucağa almak ve oturur vaziyete getirmek gerekir. Bu pozisyon bebeği biberonla beslemek için uygundur. Bebek daha iyi beslenir. Sırt üstü yatış pozisyonunda bebeğin boğulma riski de bulunur.


Bebeği biberonla beslerken dikkat edilmesi gerekenler

 

Bebeğinizi biberonla beslerken bazı temel noktalara dikkat etmeniz önemlidir. Böylelikle bebeğinizi biberonla başarılı bir şekilde besleyebilirsiniz.

 

1. Bebeği biberonla beslerken bebekle ten teması ve göz teması kurmak önemlidir. Bebeğe sevgiyle bakmak, ona seslenmek, o biberonla beslenirken ona güzel şeyler söylemek bir anne için harika bir deneyimdir. Anne ve bebek arasındaki bağı kuvvetlendirir ve sevgiyi artırır.

 

2. Bebeği her zaman aynı tarafınızda tutmamak zaman zaman yön değiştirmek iyi olacaktır. Yani bazen sağ tarafınızda bazen de sol tarafınızda tutmak gerekir. Bu bebeğin görme ile ilgili kaslarının gelişmesine de yardımcı olacaktır. Bunun gelişimine bebeğin anneyle kuracağı göz teması yardımcı olur. Bir de bebeği besleyen kişi sürekli aynı tarafta bebeği tutarsa kolunda zaman içinde ağrılar veya başka etkiler görülebilir. Böylelikle bu sorunun da önüne geçilmiş olunur.

 

3. Bebek biberonla beslenirken haliyle hava yutması normal bir durumdur. Bu yüzden gerek beslenme sırasında gerekse de beslenme sonrasında bebeğin gazını çıkarmakta fayda vardır. Çünkü bebek gaz birikmesinden dolayı rahatsız olacaktır.

 

4. Bebeği biberonla aşırı derecede beslemeye çalışmak bebekte gereğinden fazla kilo artışına sebebiyet vererek bebekte kilo sorunlarının oluşmasına yol açacaktır. Bebek zaten karnı doyduktan sonra biberonu reddedecek ve daha fazla içmek istemeyecektir. Bebeği bu konuda asla zorlamamak gerekir.

 

5. Bebeğe biberonla su verirken suyun içine bal katılmamalı ve biberon memesine bal sürülmemelidir. Çünkü balda bebekler için zararlı bazı bakteriler bulunur. Bebeklerin sindirim ve bağışıklık sistemleri baldaki bu bakterilerle mücadele etmekte yetersiz kalır ve bebekte enfeksiyonel durumlara yol açar. Dolayısıyla bebeklerin ilk 1 yıl baldan uzak tutulması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

 

6. Bebeği asla ağzında biberonla uyumasına izin vermemek gerekir. Bu durumda yine bebek için güvenlik sorunu doğurur ve ayrıca ağzında biberonla uyuya kalan bebeklerde daha sonra bir takım diş çürümesi gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

 

7. Bebeği biberonla ilk zamanlar sadece annenin ve gerektiğinde babanın beslemesinde fayda vardır. Çünkü çok daha fazla insanın bu konuda rol alması bebeğin hem duygusal gelişimi hem de beslenme konusunda bir düzen geliştirmesi konusunda sorunlar doğurabilir. Bebek her ne kadar annesinden emmese de biberonla beslenirken de anne ve babasıyla bir temasta bulunur. Onların gözlerinin içine bakar. Onların tenine dokunur. Seslerini duyar ve kokularını alır. Bu bir bebek için çok önemli bir durumdur.

 

8. Bebeğin biberonla beslenmesi konusunda bir diğer önemli konu şudur. Bazı anneler bir takım zorunluluklardan dolayı bebeklerini biberonla beslemek durumunda kalırlar. Bu durum suçluluk duygularına yol açabilir. Şunu unutmamak gerekir ki bebekler annelerinin duygularını çok iyi hissederler. Bebek annesindeki bu suçluluk duygusunu, üzüntü, yetersizlik duygularını hissedecek ve bu durumdan olumsuz etkilenecektir. Bundan dolayı suçluluk duygusu hissetmek yerine bebeği beslemenin getirdiği o annelik duygularını en güzel haliyle yaşamak daha olumlu bir davranış olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 02.12.2011

11248

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim