Haberler

Makaleler

BEBEĞİ BİBERONLA BESLEMENİN FAYDALARI

bebeği biberonla beslemenin faydaları

BEBEĞİ BİBERONLA BESLEMENİN FAYDALARI

Her ne kadar bebekleri anne sütüyle emzirerek beslemek önerilse de günümüzde bazı anneler bebeklerini biberonla / mamayla beslemeyi tercih etmektedirler. Esasen anne sütüyle ve emzirilerek beslenmek biberonla beslenmeye göre çok daha faydalı bir yöntemdir. Zira, besin değeri ve bebeğe etkileri bakımından bakımından anne sütü elbetteki inek sütüne ya da biberona konulan diğer besinlere oranla çok daha üstündür. Fakat bazı anneler zaman zaman bir mecburiyet dolayısıyla zaman zaman da bir tercih sonucu olarak bebeklerini biberonla beslerler. Biberon yöntemi eğer sıhhi bir sebeple zaruri olarak değil de tercihe bağlı olarak seçilmişse, aşağıdaki avantajlar dolayısıyla tercih edildiği söylenebilir. Ya da bir başka ifade ile biberonla beslenmenin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

1. Bebeğin aldığı süt miktarını biberonla besleme yönteminde kolayca ölçebilirsiniz. Anne sütüyle beslenirken bu konuda tam bir bilgi sahibi olamayabilirsiniz. Özellikle ilk kez anne olan bayanlarda bu bir sorun olabilir. Yani bebeklerinin yeterince beslenip beslenmediği konusunda anne kaygı duyabilir. Biberondaki ölçüler vasıtasıyla böyle bir sorunu ortadan kaldırırsınız.

2. Biberonla bebek beslemek size günlük yaşantınızda daha fazla özgürlük verir. Daha bağımsız olursunuz. Kendinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Özellikle çalışan bayanlar bu amaçla bebeklerini biberonla beslemeyi tercih edebilmektedirler. Hatta bu durumda biberonla beslenmek bir mecburiyet olmuştur, denilebilir. Öte yandan,  çalışan annelerin bir  kısmı bu bu durumda bebeği inek sütü ile beslemek yerine kendi sütlerini sağıp, uygun koşullarda saklayarak bebeğe biberonla verirler.

3. Biberonla beslenmek (inek sütü) anne sütüne göre daha zor ve geç sindirilir. Bundan dolayı midede tokluk hissi uyandırır. Böylelikle bebek daha uzun aralıkla beslenir. Özellikle çabuk acıktıkları için gece sık uyanan bebeklerin anneleri açısından bu önemli bir kolaylık sağlar. Bebek gece daha geç aralıklarla uyanır.

4. Biberonla beslenme yöntemin baba da aktif rol alabilir. Böylelikle baba da bebeğinin büyüme sürecinde yardımcı olarak kendisi için bir tatmin sağlar. Bu ayrıca bebekle baba arasındaki bağı daha da güçlendirebilir. Diğer yandan diğer büyük kardeşler de bebeğin biberonla beslenmesinde aktif rol alabilirler.

5. Biberonla beslenme anne için daha rahat bir dönem geçirmesi anlamına gelebilir. Böylelikle bebek acıkıp da ağladığı zaman evdeki diğer bireyler de anneye bebek beslenmesi konusunda yardımcı olabilir.

6. Diğer yandan biberonla beslemede anne sosyal yaşamını fazla kısıtlamaz, daha rahat olur. Eşiyle yaşayacağı cinsellik yönünden kendini daha rahat hisseder. Kendisinin çok fazla beslenmesine gerek yoktur. Çünkü emziren bir kadın aynı zaman da bebeğinin de besin kaynağıdır ve onu da düşünerek normalden daha fazla yemek zorundadır. Üstelik muhakkak alınması gereken besin ve vitaminleri almak zorundadır.

Yukarıda yazılanlardan da fark ettiğiniz üzere biberonla beslenme genel olarak bebekten ziyade anneye yarar sağlayan bir beslenme yöntemi olarak görünmektedir. Bundan dolayı anne adaylarının ve yeni anne olmuş kadınların, hem emzirme yönteminin hem de biberonla beslenme yönteminin artı ve eksi yönlerini kendilerine göre değerlendirerek karar vermeleri önemlidir. Fakat her zaman önerilen yöntem hiç kuşkusuz emzirme yöntemidir.

Yayınlanma Tarihi : 21.05.2011

5358

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim