Haberler

Makaleler

BEBEĞİ BİBERON KULLANMAYA TEŞVİK ETMEK

bebeği biberon kullanmaya teşvik etmekBEBEĞİ BİBERON KULLANMAYA TEŞVİK ETMEK

 

Eğer bebeğinizi doğumdan itibaren düzenli olarak emziriyorsanız biberona geçiş süreci biraz daha zorlu olabilir. Emzirme bebeklerin için en iyi beslenme yöntemi ve anne ile bebek arasında güçlü bir bağ kurulmasına da önemli düzeyde yardımcı oluyor. Eğer bebeğinizi biberonla beslemeye başlamak istiyorsanız veya biberona geçiş yapmak istiyorsanız bebeğinizi bu konuda teşvik etmek ve biberon kullanmaya cesaretlendirmek için aşağıdaki yöntemleri uygulayın. Tabi bunun biraz sabır gerektirdiğini de unutmamalısınız.

 

1. Bebeğinizi biberon kullanmaya teşvik etmek için bebeğinize biberon verirken onu kendinize yaklaştırın. Tıpkı emziriyormuş gibi… Bebeğinizi kucağınıza alın ve onunla konuşun. Çünkü daha önceki süreçte bebeğinizi emziriyorken bebeğinizi size oldukça yakındı ve sizinle bağ kurmuştu. Şimdi biberona geçiş sürecinde de bebeğinizle o yakınlığı kurmalısınız. Bu yakınlık bebeğinizi biberonu daha çabuk kabullenmesine ve biberona geçişi kolaylaştırmasına yardımcı olacaktır. Bebeğiniz size oldukça yakın olduğu zaman daha az stres yaşar.

 

2. Bebeğinizi biberona teşvik ederken biberona geçiş sürecinde bebeğinizi yine her zamanki gibi emzirmeye devam edin. Fakat aralarda biberon vermeye de başlayın. Bu biberona yavaş yavaş alışmasına ve kabullenmesine yardımcı olacaktır. Bebeğinize biberonu verirken bebeğinizin gözlerine bakın sanki biberon memesinden bir şey emiyormuş gibi ağzınızı hareket ettirin. Bu bebeğe emme hissi verecektir.

 

3. Seçtiğiniz biberon memesinin deliğine iyi dikkat edin. Biberon memesinin deliğinin çok geniş olmamasına dikkat edin. Biberondan süt akışı çok hızlı olmamalıdır. Aynı zamanda süt akışını engelleyecek şekilde de dar olmamalı. Biberon memesinin deliğinin tıkalı olmadığından emin olun. Bebeğinize vereceğiniz emzik de bebeğinizi biberona teşvik etmede yardımcı olur. Biberon memesiyle emzik memesinin benzer biçimde ve katlede olmasına dikkat edin.

 

4. Bebeğinizi biberonla beslerken değişik besleme pozisyonlarını deneyin. Ayrıca bu denemeler sırasında kendinizi en rahat hissettiğiniz en rahat beslemeyi yaptığınız pozisyonu da öğrenmiş olacaksınız. Her bebeğin biberonla beslenmede hoşlandıkları pozisyon da farklı olabilir.

 

5. Bebeğinizi biberona teşvik ederken, biberonu kabullenmesini sağlarken veya biberonla besleme seanslarında bebeğinizin kendisini mutlu ve rahat hissettiği zamanları tercih edin. Mutsuz, mızmız, ağlayan bir bebeği biberona teşvik etmek zor olur.

 

6. Bebeğinizi biberona teşvik ederken, biberonu tutmasını isterken onunla konulun ve ona şarkı söyleyin.

 

7. Siz de bu süreçte rahat olmaya ve stresinizi azaltmaya çalışın. Rahat hissetmemeniz ve stresli olmanız bebeğinizi de olumsuz etkiler.  Bebeğin sizin ruh halinizden olumsuz etkilenerek biberona karşı daha isteksiz olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 06.01.2014

14818

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim