Haberler

Makaleler

BEBEĞE YUMURTAYI NE ZAMAN YEDİRMELİ?

bebeğe yumurtayı ne zaman yedirmeliBEBEĞE YUMURTAYI NE ZAMAN YEDİRMELİ?

Bir bebek katı gıdaları almaya başladığı zaman bu besinler bebeğe aşama aşama verilmelidir. Fakat kimi besinler bebekler için zararlı olabilir ve alerjik reaksiyonlara yol açabilir. Yumurta da bunlardan birisidir. Her ne kadar yumurta çok lezzetli ve besin değeri oldukça yüksek bir besin olsa da bebeklerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Bebeği yumurtayla tanıştırmak için 1 yaşını doldurmasını beklemek daha doğru bir davranış olur. 1 yaşından öncesinde ihtiyatlı olmak gerekir. Örneğin Pediatri akademileri yumurtanın bebekler için besin alerjisine yol açabilecek bir besin olarak kabul etmektedirler.

Eğer aile geçmişinizde besin alerjisi gibi bir durum var ise veya yumurtaya karşı hassasiyet gösteren kişiler var ise bebeğinize yumurta yedirmek konusunda daha dikkatli olmalısınız. Bu noktada yapılması gereken bir pediatriste danışarak kesin bir bilgi almaktır. Hekim bu konuda bir hassasiyet oluşup oluşmayacağını daha net söyleyebilir.

Eğer ailenizde besin alerjisi veya alerji gibi bir durum yoksa kimi hekimler bebeği yumurtayla tanıştırmak için 6. aydan sonrasını da yeterli bulmaktadırlar. Kimi uzmanlar ise yumurta sarısını bebeğe yedirmek için 8. aydan itibaren olabileceğini, yumurta beyazının ise 1 yaşından sonra verilebileceğini belirtmektedirler.

Bebeğinizde yumurta yedirmek için hiçbir sakınca yoksa yumurtayı tamamen iyice pişmiş olarak yedirmelisiniz. Yumurtanın iyi pişmemiş veya az pişmiş olması bebekte ciddi bir soruna yol açabilir. Örneğin salmonella bakterisi iyi pişmemiş yumurtalarda bebeği oldukça olumsuz etkileyerek zehirlenmesine yol açabilir.

Yayınlanma Tarihi : 14.06.2013

3754

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim