Haberler

Makaleler

BEBEĞE YOĞURT NE ZAMAN VERİLMELİ?

bebeğe yoğurt ne zaman verilmeliBEBEĞE YOĞURT NE ZAMAN VERİLMELİ?

Bebeklere yoğurt 6. aydan sonra verilebilir. Fakat bebekte süt alerjisi veya laktoz intoleransı gibi bir durum varsa, egzama gibi alerji belirtileri gösteriyorsa öncelikle hekime danışmak gerekir. Hekimin kontrolünden sonra 6. aydan sonra bebeğe yoğurt verilebilir.

Eğer bebeğin aile geçmişinde güçlü bir alerji geçmişi varsa veya astım sorunu varsa 6. aydan sonra bebeğe yoğurt verilmesi hususunda öncelikle hekimin kontrolünün olması tavsiye edilmektedir.

Eğer bebeğe meyve aromalı yoğurt verilecekse seçilen meyvenin bebek tarafından daha önce denemiş olması ve tolere edebilmesi gerekir. Bebeğe yoğurt yedirildikten sonra eğer ağız çevresinde kızarıklıklar, döküntüler görülürse, bebekten olağandan daha huysuz ise veya yoğurdu yedikten sonra ishal oluşursa bebeğin hekimine durumu danışmak gerekir. Tüm bu belirtiler süt intoleransının belirtileridir.

Bebeği besin alerjisi belirtilerine karşı izlemekte fayda vardır. Besin alerjisinde bebekte dil, dudak ve yüzde şişme, cilt döküntüsü, hırıltı, karın ağrısı, kusma ve ishal gibi belirtiler görülür. Alerji belirtileri hafif veya şiddetli olabilir.

Bebeği yeni bir besinle tanıştırdıktan sonra, yeni bir besine geçmeden önce en az 3 gün beklemek gerekir. Bu süre zarfında bebeğe verilen yeni besinin ne gibi etkiler yaptığı gözlenmelidir. Eğer alerjik bir etki veya bir yan etki oluşmadıysa yeni bir besine geçilebilir.

Bebeklerin uygun bir şekilde gelişebilmeleri için 2 yaşına kadar tam yağlı süt ve süt ürünlerinden beslenmeye ihtiyacı vardır. Ayrıca seçilen süt ve süt ürünlerinin pastörize edilmiş olması gerekir. Yoğurdun tam yağlı sütten yapılması gerekir. Yoğurdun evde hazırlanması daha sağlıklı ve doğaldır.

Yayınlanma Tarihi : 11.12.2013

6399

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim