Haberler

Makaleler

BEBEĞE VERİLEN EK GIDALAR

bebeğe verilen ek gıdalar

BEBEĞE VERİLEN EK GIDALAR


Bebekler 6 aylık olduktan sonra anne sütünün yanında katı gıdalarla da beslenmeye başlarlar. Bebeklerin bu süreçteki beslenmelerinin önemli bir noktası bebeğin besinlerini zenginleştirmektir. Oldukça zengin çeşitli yiyecekleri bebeğe sunmaktır. Bebeğin katı gıdalarla beslenmesinde diğer önemli nokta bebeğin beslenmesinin nasıl olması gerektiğidir.

Katı gıdalarla beslenmeye başlayan bebek için elbette ki öncelikli yiyecek grubu meyve ve sebzelerdir. Bebeklerin beslenmesinde iki vitamin grubu ön plana çıkar. A ve C vitaminleri. Bu vitaminler yönünden zengin sebze ve meyveleri bebeğe vermek bebeğin gelişimi açısından faydalıdır. Örneğin C vitamini barındıran turunçgiller, kavun ve mango bebek için oldukça besleyici meyvelerdir. Yeşil yapraklı sebzeler de oldukça besleyici besinlerdir. Bebeğe verilebilecek diğer önemli bir meyve muzdur. Muz A ve C vitaminleri yönünden zengin bir meyvedir. Muz püre halinde veya püre yaparak meyve sularıyla birlikte verilebilir.

Bebeğin beslenmesinde karbonhidratları da eksik etmemek gerekir. Bu tür gıdalara patates, pirinç, hububatları örnek olarak verebiliriz. Bu tür besinler bebeğe enerji sağlar ve bebeğin B vitamini ihtiyacını görürler. Ayrıca bu tür besinler vasıtasıyla bebekler belli ölçülerde protein de almış olurlar.

Protein alımı bebek için oldukça önemlidir. Bebeğin gelişmesinde eşsiz bir öneme sahiptir. Proteinler et ve balıkta, yumurtada, baklagillerde ve fındıkta bolca bulunur. Ayrıca fasulye ve mercimek de protein ihtiyacını karşılamak için bebeğe verilebilir. 1 yaşına kadar yumurtanın sadece sarısı yedirilmelidir.

Bebeğin yağ ihtiyacı da karşılanmalıdır. Gelişmekte olan bebeklerin yağ ihtiyaçları yetişkinlerden daha fazladır. Bu amaçla bebeğe 2 yaşına kadar tam yağlı süt, yağlı peynir ve yağlı yoğurt vermek gerekir. Özellikle yoğurt katı gıdalarla beslenmeye başlayan bir bebek için oldukça önemli bir besindir. Hatta yoğurdun evde yapılıp bebeğe verilmesini konunun uzmanları özellikle belirtmektedirler.

Bebeğe 1 yaşından sonra verilecek inek sütlerinin pastörize olanları tercih edilmeli ve süt kapaklarında UHT olarak yazan sütleri tercih etmemelidir. Çünkü UHT sütler çok yüksek sıcaklıklarda hazırlanmış oldukları için süt içindeki besleyici maddeler de belli ölçülerde yok olmuştur.

Bebeğe bu dönemlerde lif yönünden çok zengin gıdaları mümkün olduğunca vermemek gerekir. Çünkü zengin lifli gıdalar bebeğin sindirim sistemi için uygun besinler değildir. Bebek bu tür besinleri sindirmekte sorun yaşar.

Bebeğin demir ihtiyacı da karşılanmalıdır. Çünkü demir içeren besinler bebeğin birçok açıdan gelişimi için gereklidir. En başta da fiziksel ve zihinsel gelişimi açısından faydalıdır. Bebek katı gıdalara tamamen geçtikten sonra bebeğin demir ihtiyacını eksiksiz karşılamak gerekir. Çünkü bebek sadece anneden emerek beslendiği zaman demir ihtiyacını anne sütünden karşılamaktaydı. Dolayısıyla demir içeren besinleri ihmal etmemek gerekir.

Demir içeren besinler ayrıca vücudun bağışıklık sistemini güçlendirirler. Diğer yandan hemoglobin miktarını artırarak vücudun oksijen seviyesini ayarlarlar. Demir eksikliği durumunda bebekte enerji eksikliği, halsizlik, çabuk hastalanma, güçsüzlük gibi sorunlara yol açar.

Bebeğe verilebilecek demir içeren besinler yağsız et, hububatlar, yeşil yapraklı sebzeler, kurutulmuş meyveleri örnek olarak verebiliriz. Bebeğe meyve olarak portakal ve mandalina gibi meyveler verilmesi faydalı olur. Çünkü bu tür meyveler bebeğin aldığı demirin faydasını daha da artırırlar. Pekmez de bebeğin demir ihtiyacını karşılayabilecek bir besindir. Sabahları bebeğe bir şeker kaşığı pekmez yedirmek oldukça faydalıdır.

Bebeğin sıvı ihtiyacı için çorba içirmek de faydalı olacaktır. İçine kıyma, tavuk parçaları katıştırılmış çorbalar verilebilir. Bu çorbalar yoğurtlu çorbalar, tarhana ve şehriye çorbası olabilir. Bebeğin yiyeceklerine 1 yaşına kadar ilave şeker ve tuz eklenmemelidir. Yine bebeğin besinleri kesinlikle doğal olmalı, kimyasal katkı maddeleri içermemelidir. Bu amaçla konserve gıdalardan uzak durulmalıdır. Ekmek olarak tam tahıllı ekmekleri tercih etmek gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 18.01.2012

11934

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim