Haberler

Makaleler

BEBEĞE UYKU EĞİTİMİ NE ZAMAN VERİLİR?

bebeğe uyku eğitimi ne zaman verilirBEBEĞE UYKU EĞİTİMİ NE ZAMAN VERİLİR?

 

Yeni doğan bebeklerde uyku rutini oluşturmak için ilk 3 aylık dönemde bir uyku programı veya eğitimini yüklememek gerekir. Çünkü yen doğan bebeklerin sık sık beslenmeye ihtiyacı vardır ve ortalama her 2-3 saatte bir defa beslenme ihtiyacı duyarlar. Ayrıca bebeklerin gece sık sık uyanmaları her ne kadar ebeveynler için yorucu olsa da yeni doğa bir bebeğin beslenme düzenini düşündüğünüzde aslında sık sık uyanmaları sağlıklı ve normaldir. Burada bir anne olarak bebeğiniz uyandığı zaman onu ağlamalarına yanıt vermeniz ve onu besleyerek karnını doyurmanızdır. Bebeğiniz uyuduğu zaman siz de uyuyun. Böylelikle uyku eksikliği gibi sorunları daha az yaşarsınız ve kendini daha enerjik hissedersiniz.

 

Bebeğinizin uyku eğitiminde bir uyku rutini oluşturmak için

 

Bebeğinizin uyku eğitiminde hedefiniz bebeğiniz için iyi bir uyku rutini oluşturmaktır. Bu kapsamda örneğin bebeğiniz uyumadan önce ona güzel bir banyo yaptırmanız, onu besleyerek karnını doyurmanız, birlikte müzik dinlemeniz, onunla konuşmanız, altı kirliyse altını değiştirmeniz, kıyafet değişikliği, sohbet etmek, oyun oynamak oldukça güzel etkinliklerdir. Bebeğiniz uyku öncesi bu rutine alıştığı ve bu programı benimsediği zaman uyku konusunda size pek sorun çıkarmayacaktır.

 

Bebeğinizin yaşamının ilk 3 aylık döneminde uykusunda da değişiklikler görebilirsiniz. Zaman ilerledikçe bebeğiniz gece daha çok uyuyup, gündüz daha az uyuyabilir. Bu durumda bebeğiniz büyüyüp geliştikçe siz de bebeğiniz uyku düzenin de bazı değişiklikler yapabilirsiniz.

 

Bebeğin uyku eğitim için 4.-6. aylar arası

 

Bebekler 4 aylık olduktan sonra uyku konusunda daha düzenli bir model geliştirmeye başlarlar. Bebek daha düzenli bir uyku-uyanma döngünüze sahip olmaya başlar. Zamanla gece daha az beslenme ihtiyacı duyar. Bebeğin yaşamının 4.-6. ayları arasında bebeklerin çoğu uyku eğitimi için hazırdırlar ve gece 8-12 saat kadar sıkı bir uyku uyuyabilirler.

 

Diğer taraftan her bebeğin aynı olmadığı, bireysel birçok farklılıklar da olabileceğini unutmamak gerekir. Yani bebeklerin benzer özellikleri oldukça fazla olsa da farklılıkları da vardır. Bu durum bebeğin uykusu için de geçerlidir. Kimi bebekler uyku eğitimine daha erken bir dönemde hazır olabilirler. Kimi bebekler ise daha geç bir dönemde hazır olabilirler.

 

Uyku eğitimine başlamadan önce

 

Uyku eğitimine başlamadan önce bebeğin uykusunu olumsuz etkileyen tıbbi bir sorununun olmadığından emin olmak gerekir. Uyku eğitimi sırasında uygulanan yöntemler bebeğinizin durumunu daha da kötü yapıyorsa, ruh halini olumsuz etkiliyorsa ve davranışları üzerinde olumsuz belirtiler oluşturuyorsa uyku eğitimine birkaç hafta ara verin ve sonra tekrar başlayın. Bu arada bebeğinizin uyku eğitimi için hazır olup olmadığından emin değilseniz bebeğinizin hekimine danışın.

Yayınlanma Tarihi : 03.03.2015

6055

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim