Haberler

Makaleler

BEBEĞE EMZİK NASIL BIRAKTIRILIR?

bebeğe emzik nasıl bıraktırılırBEBEĞE EMZİK NASIL BIRAKTIRILIR?

 

Emzik kullanımına bebekler için birçok faydası olmakla birlikte zamanı geldiğinde bebeklerin emziği bırakmaları gerekir. Emzik bebeği sakinleştirmek, uykuya geçmesini kolaylaştırmak için oldukça yararlıdır. Hatta Amerikan Pediatri Akademisi’ de uyku sırasında bebeğin emzik kullanmasının ani bebek ölümlerini önlemeye yardımcı olduğu belirtmektedir. Uzun süreli emzik kullanımı ise diş bozuklukları, kulak enfeksiyonları ve konuşma geriliği riskini artırmaktadır. Ebeveynlere eğer bebekleri 1 yaşını geçtiyse emziği bıraktırmaları tavsiye edilmektedir. Siz de eğer bebeğiniz emzik emmeyi bırakmasını istiyorsanız aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz:

 

1. Eğer 1 yaşını geçtiği halde hala emzik emiyorsa çocuğunuza artık emziği bırakmasını gerektiğini söyleyin ve ona bunun için bir süre tanıyın. Örneğin 4 gün süre verin. Süre bitiminden 1 gün önce “ Yarın emzik emmek için son gün. Artık emziğe elveda diyoruz koca bebek” diye söyleyin. Çocuğunuza bunu söylerken onu kucaklayın ve emzik bırakmak konusunda ona bir hikaye anlatın.

 

2. Çocuğunuzun emziği sadece yatma zamanlarında kullanmasını sağlayabilirsiniz. Eğer emzik bırakmak konusunda çok fazla itiraz ediyorsa bu şekilde yavaş yavaş bıraktırabilirsiniz.

 

3. Emziği bir yere saklamayı deneyin ve emziği bulamadığınızı, kaybolduğunu söyleyin.

 

4. Bebeğinizin hekimi veya eczacınızla konuşarak bebek için güvenli olan ve emziğin tadını kötü yapabilecek bir sıvı solüsyon isteyin. Bu solüsyonla emziğin tadı kötüleştiğinde çocuğunuz bu tattan hoşlanmayacağı için emziği daha çabuk bırakabilir.

 

5. Çocukların emzik emme nedenlerinden birisi de can sıkıntısıdır. Can sıkıntısından dolayı çocuğunuz emziğe alışmış olabilir. Bu nedenle çocuğunuzun can sıkıntısını giderecek, onu meşgul edecek bir şeyler, aktiviteler bulmanızda fayda vardır.

 

6. Çocuğunuz stresli olduğunda da emzik ememeye meyilli olabilir. Çünkü emziğin rahatlatıcı, sakinleştirici bir etkisi vardır. Eğer çocuğunuz stresli görünüyorsa stres kaynağını anlamaya ve çözüm bulmaya çalışın.

 

7. Çocuğunuzla olabildiğince bol bol konuşun, sohbet edin. Bu emziğe daha az ihtiyaç duymasına yardımcı olur.

 

8. Ve son olarak çocuğunuz emziği bırakma sürecinde yapacağı her olumlu davranışını övün ve onu cesaretlendirin.

 

Emzik Faydalı Mı Zararlı Mı? konulu yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 30.03.2016

3868

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim