Haberler

Makaleler

BEBEĞE BİBERONU TUTMAYI NASIL ÖĞRETİRSİNİZ?

bebeğe biberon tutmayı öğretmekBEBEĞE BİBERONU TUTMAYI NASIL ÖĞRETİRSİNİZ?

Emzirdiğiniz bebeğinizi sütten kesme ve biberon tutmayı öğretme sürecinde biraz sabırlı olmalısınız ve çaba göstermelisiniz. Bebeğinize biberon tutmayı öğretirken bazı önemli hususları dikkate almanız gerekiyor. Aslında bu süreç oldukça basit adımlar içermektedir. Aşağıdaki hususları dikkate almaya çalışın.

1. Her ne kadar bebeğin biberonu tutmasını sağlamak ve bunu öğretmek için mümkün olduğunca erken başlamak gerekse de bu konuda en az bir 6 ay beklemek gerekiyor. Bebeklerin fiziksel yetenekleri ve hareket koordinasyonu açısından 6 ay civarında oldukları zaman biberon tutmayı öğretmeye başlamak daha uygun. Zaten bu süreye kadar bebek anne sütü ile beslenmektedir.

2. Eğer bebeğinizde stres yaratabilecek başka değişiklikler söz konusuysa ( yeni bir yatak, taşınma v.b. ) bebeğe biberonu tutmayı öğretmeye başlamak doğru olmayacaktır. Çünkü bu tür stres faktörleri bebeğin yeni bir beslenme şeklini öğrenmesi için engelleyici olabilir. Bebek için her şey daha sakin ve standart olduğu zaman başlamakta fayda vardır.

3. Bebeğinizin yüzüne bakıp komiklikler yaparak, eğlenceli sözler ve şarkılar söyleyecek bebeğiniz biberonu vermeye çalışın. İlk birkaç seferde bebeğiniz bu konusunda çok istekli olmayabilir. Sabırlı olun ve bebeğinizi çok zorlamayın. Hedefiniz bebeğe biberonu tutmasını sağlamak ve öğretmek. Bebeğinizin biberondan korkmasına neden olmayın. Bebeğinize biberona alıştırırken ve onun biberonu tutmasını sağlamaya çalışırken bebeğinizi de sütten aniden kesmeyin. Bu bir zamana yayın. Her ikisini bir götürün.

4. Bebeğinizi biberonla beslerken mama yerine ilk olarak pompayla sağdığınız anne sütünü vermeyi deneyin. Bebeğin böylelikle biberonu kabul etmesi ve tutmayı öğrenmesi daha kolay olabilir. Anne sütü mamadan daha iyidir ve bebek için daha tanıdıktır.

5. Eğer bebeğiniz 1 yaşından daha küçükse inek sütünden ziyade mamayı vermeyi tercih edin.

6. Bebeğinizi biberona alıştırırken ve biberonu tutmasını öğretirken bunu önce kendiniz yapın. Bebeğinizi emziriyormuş gibi önce siz tutun ve biberonla besleyin. Bebeğiniz bu şekilde kendisini daha güvende hisseder ve biberona daha iyi alışır.

7. Bebeğinize biberon tutmayı öğretme alıştırmalarınızda biberonu bir elinizle kavrayın ve bebeğinizin bir elini veya her iki elini diğer elinizi de kullanarak biberonu tutmasını sağlayın.

8. Biberonun içinin dolu olduğundan emin olun. Biberonda anne sütü veya mama yoksa bebek biberonu tutmayı bırakabilir.

9. Bebeğe biberonu tutmayı öğretirken karnının aç olduğu zamanlarda da bunu deneyin. Çünkü aç olduğu zamanlarda biberonla beslenmeye ve biberonu tutmaya daha istekli olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 31.12.2013

16555

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim