Haberler

Makaleler

BEBEĞE 1 YAŞINDAN SONRA BİBERON VERMEYİN

bebeğe 1 yaşından sonra biberon vermeyinBebeklerin beslenme sürecindeki alışkanlıkları benzerlik gösterse de bazı farklılıklar da olabilmektedir. Bunlardan birisi de biberonla beslenme konusundadır. Kimi anneler bebeklerini biberonla beslemeye daha erken dönemlerde başlayıp uzun bir süre devam ettirebilmektedir. Bazı anneler ise bebeği ilk 6 ay tamamen emzirip sonrasın da bir süre biberonla beslemeye devam ederler. Bir süre sonra da tamamen katı gıdalara geçerler.

Bu noktada biberonla beslemenin süresi önemlidir. Uzmanlar bu konuda yani bebeğin biberonla beslenmesi konusunda en geç 1 yaşına kadar devam edilmesini uygun görmektedirler. Yani bebeği 1 yaşından sonra da biberonla beslemenin sakıncaları üzerinde durmaktadırlar.

Belirtilen sakıncalardan birisi bebeğin gelişimiyle ilgili sakıncalardır. Gerçekten de bebeğin gelişimi için 1 yaşından sonra katı gıdalara tamamen geçmesi ve gelişimini sağlıklı bir şekilde devam ettirecek katı gıdaları alamsı gerekir. Fakat bebeğin 1 yalından sonrada biberona devam etmesi bunu mümkün kılmamaktadır.

Bebeğin 1 yaşından sonra da biberonla beslenmeye devam etmesi ağız ve diş sağlığı ve yapısı açısından da sorunlar oluşturacaktır. Bu tür bebeklerde çarpık dişler, dişlerin birbirine tam oturmaması gibi sorunlar oluşabilmektedir.

Uzmanlar 1 yaşından sonra da biberon kullanan bebeklerde kulak enfeksiyonu riskinin ortaya çıkacağını belirtmektedirler. Yani geç dönemde biberon kullanımı sağlık sorunlarını da beraberinde getirecektir.

1 yaşından sonra biberon kullanımı bebeğin sosyal, fiziksel gelişimi için de sorunlar doğurabilir. Çünkü 1 yaş bebeğin hareketli olduğu, çevresini tanımaya başladığı, sürekli araştırıcı olduğu, oyun oynamayı öğrenmeye başladığı zamanlardır. Biberon kullanımıyla bebeğin bu özellikleri kısıtlanacaktır. Bebek bu özellikleriyle fiziksel kabiliyetini de geliştirir.

Fakat biberon kullanan bebeğin yukarıdaki özeliklerinde sorunlar oluşacağı için fiziksel kabiliyetinde de sorunlar oluşabilecektir. Bebeğin daha aktif, daha bağımsız bir kişilik geliştirmesi için biberondan kurtulması gerekir.

Kimi anneler bebeğin biberondan kurtulması konusunda sorunlar yaşayabilmektedir. Bunun içn de bazı önlemler alınabilir. Mesela bebek katı gıdalara geçme konusunda sorun yaşıyor ve biberonu bırakamıyorsa bunu birden yapmayıp, zaman içinde bıraktırmak daha etkili olabilir. Mesela bebek günde 5 öğün besleniyorsa bazı öğünleri biberonla bazılarını da katı gıdalarla beslenerek alıştırılabilir. Böylelikle zaman içinde katı gıdaları kabul etmesi ve biberonu tamamen bırakması daha kolay olabilir.

Bebeğe biberon yerine bardaktan içmesi konusunda yönlendirme yapılabilir. Bardaktan içtiği zaman bebek övülür ve cesaretlendirilir. Bebeğe bu amaçla hoşuna gidecek şekilde renkli, resimli küçük bir bardak almak, bebeğin bardağı daha kolay kabullenmesine yardımcı olur. Bebeği biberon kullanmaması konusunda asla zorlamamalı ve biberon kullandığı zaman onu yermemeli ve küçük düşürücü sözler söylememelidir.

Yemek yerken bebeğin de masada ebeveynleriyle birlikte yemek yemesi onun hem katı gıdalara geçmesinde hem de biberonu bırakmasında kolaylaştırıcı bir etki yaratacaktır. Anne ve babasını örnek alan bebek yemek masasında anne ve babasının nasıl yemek yediğini ve içtiğini gördüğü zaman onlar gibi davranmak isteyecektir. Tabi bu hemen olmayabilir. Fakat zaman içinde bu alışkanlığı kazanacaktır.

Bir başka önlem olarak da biberona bebeğin hoşlanmayacağı veya onu tatmin etmeyecek bir tat koyup ondan beslenmesi istenebilir. Bebek bir süre sonra biberonun içindeki şeyin kendisi için bir faydası olmadığını anlayıp biberona karşı olumsuz bir düşünce geliştirecektir. Bu esnada katı gıdayı bebeğe vermek etkili bir sonuç doğuracaktır.

Ayrıca bebeğe uyurken biberon vermek de onun biberonu bırakmasını geciktirici bir etki yaratacaktır. Çünkü uyku zamanı bebeklerin en çok hoşlarına giden zamandır. Uyku zamanlarında kendileri rahat ve huzurlu hissederler. Bebeğe ekstradan uykuya geçmesi için biberon vermek bebeğin biberonu bir rahatlama ve uyku zamanı etkinliği olarak algılamasına yol açacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 22.11.2011

18411

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim