Haberler

Makaleler

BAZI ALERJİ ÇEŞİTLERİ

alerji çeşitleri

ÇOCUKLARDA GÖRÜLEBİLECEK ALERJİLER

 

Saman nezlesi

 

Çocuklarda görülebilecek alerjik durumlardan birisi Saman Nezlesidir. Genelde sıcak yaz aylarında görülür. Rüzgarın etkisiyle saman tozları havada uçuşur ve çeşitli yerlere taşınırlar. Toza karşı burnu aşırı hassas olan çocuklar bundan olumsuz etkilenir. Hemen burunları akmaya ve hapşırmaya başlarlar. Bazı çocuklar ise ağaçlardan dökülen tozlara karşı ya da ot ve yapraklara karşı oldukça hassastırlar. Bunlar onları olumsuz etkiler ve alerjik reaksiyon gösterirler. Düzenli olarak burun akıntısı, kaşıntısı, hapşırma görülür.

 

Bu noktada bir doktor tetkiki ve tedavisi çok önemlidir. Yapılan tetkiklerle çocukta alerjiye tam olarak neyin yol açtığı saptanır ve çeşitli ilaç ve iğne tedavileri uygulanır. Bazı çocuklarda burun tıkanıklıkları da görülebilir ve bu burun tıkanıklıları enfeksiyon bile yaratabilir. Dolayısıyla erken bir dönemde çocuğu doktora göstermek iyi olacaktır.

 

Astım


Saman nezlesinde geç müdahaleler ileriki yaşlarda başka rahatsızlıklara da mesela bir diğer alerjik durum olan astıma bile yol açabilir. Astımın saman nezlesinden farkı şudur. Saman nezlesinde çocuğun burunları tıkanır. Astımda ise nefes borusu tıkanır. Çocukta astıma yol açan temel bir alerjen vardır. Bu alerjen çocuğun nefes borusuna gider ve orayı tıkar. Çocuk nefes alıp vermekte zorlanır. Hırıltılı nefes alır. Çocuklarda astıma genelde hayvan kılları, havada uçuşan tozlar ve çeşitli yiyecekler neden olabilir. Astım tedavisinde de önce astıma yol açan nedenleri bulmak gerekir. Buna göre bir tedavi yolu izlenecektir. Astımın erken teşhisi önemlidir. Erken teşhisle birlikte hemen tedavi süreci başlamalıdır. Çünkü ileriki dönemlerde çocukta göğüs ve ciğerlerinde de sorunlara yol açabilir. Astım sorunlarında çocuğun beslenme düzeni, yaptıracağı aşılar, temizlik kurallarına uyma gibi durumlar astımın görünme oranını azaltacaktır.

 

Tabi astım saman nezlesi gibi daha hafif bir durum değildir. Astım kendini kriz şeklinde de gösterir. Bu krizlere sadece havadaki tozlar yol açmaz. Bulunulan mevsimin durumu, hava şartları, yorgunluk ve psikolojik durumlarda astım krizini azdırabilir. Ayrıca sigara dumanı, çok güçlü olan kokular, çeşitli enfeksiyonel durumlar da astı krizini tetikleyebilir.

 

Astım dünyada da çocuklar arasında oldukça sık görülen bir durum olabilmektedir. Çocuklarda astı görülme oranı %10 a bile varabilmektedir. Astım daha çok aile içinde astım vakası olanla çocuklarda, her hangi bir şeye alerjisi olan çocuklarda daha çok görülür.

 

Egzama

 

Çocuklarda görülebilecek diğer bir alerjik durum ise egzamadır. Egzamada çocuğun çoğunlukla herhangi bir yiyeceğe alerjisi olur ve bu kendini deri de çeşitli sorunlar olarak gösterir. Egzamada çocuğun derisinde kalın kırmızı kabuklar görülür. Ayrıca çocuk çeşitli yün, toz ve kılara da alerji duyabilir. Egzama ailesinde astım, alerjik nezle gibi durumlar olan çocuklarda daha çok görülür. Egzamada çocuğun derisi kaşınır ve çocuk buraları kaşıyarak bu deride oluşan kabukları koparmaya çalışabilir. Egzama genelde çocuğun yanak ve alın kısmında başlar. Sonra zaman içinde yüz ve boynun diğer kısımlarına yayılır. Bazı çocuklarda ise egzama bir hayli ilerler ve çocuk bir hayli kaşınarak çok rahatsız olur.

 

Egzamada vakit geçirmeden doktor tedavisine başlanmalıdır. Doktor tedavinin başlangıcında çocuğun yaşı, egzamanın yeri, evin durumu, çocuğun kilo durumu, beslenmesi, yediği yemekler gibi değişkenleri inceler.  Eğer çocuğun egzaması hafif seyrediyorsa egzamaya iyi gelecek losyonlar ve kremler kullanılacaktır. Egzama ilerlediyse bu sefer en temel faktörlerden birisi olan hangi yiyeceğe alerji duyduğu araştırılır. Mesele bebeklerde inek sütü egzamaya yol açabilir. Yani hangi şeyler çocukta egzamaya yol açıyorsa alternatif beslenme yolları doktor tarafından önerilecektir. Eğer hekim kontrolü için imkanınız yoksa inek sütü yerine süt tozu kullanmanız daha faydalı olacaktır. Mesela çocuğunuzda yumurta alerjisi varsa yumurta da egzamaya yol açabilir. Bu durumda onu iyi takip ederek eğer böyle bir durum varsa yumurta vermeyi kesmeniz iyi olacaktır. Yapılan yanlışlardan birisi de şudur. Çocukta egzamaya yol açan gıdayı vermeyi kesmek yerindedir. Fakat bazı ebeveynler bunun yerine ikame olacak başka bir gıdayı çocuğa vermezler. Bu yanlış bir uygulamadır. Çocuğun o vitamini başka bir besinden almasını sağlamak daha iyi olacaktır. Şunu da unutmamak gerekir. Egzamalar tamamıyla öyle hemen geçmeyebilir. Bunun için zamana ihtiyaç olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 01.07.2011

8198

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim