Haberler

Makaleler

BAYANLARDA İDRAR KAÇIRMA

bayanlarda idrar kaçırmaBAYANLARDA İDRAR KAÇIRMA

Prof. Dr. Ateş Karateke idrar kaçırma hakkında bilgi veriyor.

Neden idrar kaçırma olayı olur?

Daha çok 30 yaşını geçmiş bayanların dörtte birlik kısmında görülen müzmin bir sıkıntıdır. Kimi bayanda menopoz sonrasında açığa çıkabilmekteyken bazen de henüz çok genç iken varlığını bildirebilir. Tıp dilinde inkontinans ismi ile anılan idrar kaçırma olayı belirli dönemleri kapsayıp bazı zamanlarda yok olabilir.

Aşağıdaki yazımda idrar kaçırma nedenleri hakkında bilgi vermeye çalıştım

http://www.ateskarateke.com/idrar-kacirma-nedenleri-nelerdir

İdrar kaçırma hangi durumlarda artabilir?

Öksürme

Hapşırma

Yürüme

Merdiven çıkma

Gülme

Cinsel ilişki sırasında

Bu gibi zamanlarda kadınlarda idrar kaçırma olayı daha çok belirebilir. İstem dışı farkında olmadan idrar kesesinden sızan idrar ıslaklık hissi ile kadınları üzebilmektedir. Bazı tiplerde hissiyat vardır ve acele tuvalete eğilim olmasına rağmen sızıntı başlayabilmekte, bazısında da hiç farkında olmadan sızan idrar hissi açığa çıkabilmektedir.

Kadınlarda İdrar kaçırma tipleri nelerdir?

Acil olarak idrar yapma isteği: otomatik bir kasılma vardır ve kontrol kişinin inisiyatifinden çıkmıştır. İlerleyen yaşlarda açığa çıkabilen ve kimi zamanda genç yaşlarda yaşanan idrar yolu enfeksiyonlarından sonra açığa çıkabilen rahatsızlıktır. Hapşırma, gülme ve karın içi basıncı artıracak türde fiziksel hareketlerde idrar yapmaya istek belirebilir. İdrar kaçırma hastalığı yaşayan kadınlarda acil olarak tuvalete koşma ve yetişememe durumu söz konusudur.

Stress inkontinans tipi: sinir ve de kaslardaki güçsüzlüğe bağlı gelişmektedir.  Fazla doğum yapmış kadınlarda idrar kaçırmaya daha sık rastlanır. Gülme, merdiven çıkma gibi fiziki hareketlerle açığa çıkabilir.

Karışık tip ismi ile anılan idrar kaçırma: kadınlarda idrar kaçırma tiplerinin her ikisinin de aynı anda yaşanıyor olmasını ifade eder. Hem tuvalete koşma yetişememe ve idrar kaçırma yaşanabilecekken hem de hiç farkında olmadan öksürme gibi reflekslerle gündeme gelecek kaçan idrar söz konusu olabilir. Tüm bunların sebebi ve çözümü için tıbbi destek almak şarttır.

Yayınlanma Tarihi : 06.05.2014

3201

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim