Haberler

Makaleler

BALIK ÇOCUKLARI DAHA MI ZEKİ YAPIYOR?

balık çocukları daha zeki mi yapıyorBALIK ÇOCUKLARI DAHA MI ZEKİ YAPIYOR?

Balık tüketimi konusunda yapılan araştırmalar ( özellikle omega 3 yağ asitleri yönünden çok zengin olan balıklar ) balıkların çocukların gelişiminde yüksek potansiyele sahip besinler olduklarını gösteriyor. Dünya Sağlık Örgütü balığın zengin omega 3 yağ asitleri özelliğinden dolayı beyin, gözler ve merkezi sinir sisteminin gelişmesinde ve sağlığında önemli rolü olduğunu belirtiyor. DSÖ balığın ayrıca çocukların zeka düzeyini de etkilediğini vurguluyor.

Omega 3 ve omega 6 uzun dönemde daha zeki çocukların yetişmesine yardımcı olmaktadır. Fakat uzmanlar çocukların zeka gelişiminde genetik, çevre, sağlık, sosyo ekonomik durum gibi faktörlerin de etkili olabildiğini belirtiyorlar.

Gebelik döneminde anne adaylarının balık tüketmesi de doğacak olan bebeğin zekasını etkileyebiliyor. Nitekim bu konuda yapılan bir araştırmada gebelikte düzenli olarak balık tüketen kadınların çocukları ile ilgili yapılan zeka testlerinde bu çocukların bu testlerden daha yüksek puan aldıkları saptanmıştır.

Fakat uzmanlar gebelik döneminde balık tüketirken civa oranı yüksek balıklardan kaçınmak gerektiğini belirtiyorlar. Civa oranı yüksek balıklar kılıç balığı, köpek balığı kral uskumru olarak belirtilmektedir. Ayrıca ton balığını da fazla tüketmemek hususunda tavsiyeler bulunmaktadır. Civa nörotoksin olarak bilinen bir maddedir. Hamilelik döneminde civa oranı düşük balıkları tercih etmek özellikle tavsiye edilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 16.08.2013

4676

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim