Haberler

Makaleler

BAL ÇOCUKLARDA GRİBE İYİ GELİYOR

Bal çocuklarda gribe iyi geliyorBAL ÇOCUKLARDA GRİBE İYİ GELİYOR

 

Özellikle sonbahar ve kış ayları çocuklar için grip mevsimidir. Çocuklar bu soğuk zamanlarda gribe daha yatkındırlar. Çocuklarda grip tedavisinde birçok doğal yöntem kullanılmaktadır. Bal da bunlardan birisidir. Bal tüketmeleri çocuklarda gribe iyi gelmektedir. Bal çocuklarda öksürüğe iyi gelmekte, gribin yol açtığı boğaz tahrişi ve ağrısını yatıştırmaktadır.

 

ABD’ de yapılan bir araştırmada çocukları grip olan ebeveynlere çocuklarının gribi için kullandıkları hangi yöntemin daha etkili olduğu yönünde sorular sorulmuştur. Ebeveynlerin geneli balın çocuğun öksürüğüne öksürük şurubundan daha iyi geldiğini belirtmişlerdir. Çocukların yaşları 2-18 yaş arasındaydı.

 

Balın genelde oda sıcaklığında tutulması tavsiye edilmektedir. Çocuklarda grip tedavisinde bal çocuğa yarım veya 1 çay kaşığı kadar verilebileceği gibi, sıcak suyla karıştırılarak da verilebilir. İçine ayrıca biraz da limon karıştırılabilir. Böylelikle çocuğun ekstradan C vitamini alması sağlanır. Ayrıca böylelikle bal yumuşatılmış olur. Çünkü baş yapışkan bir tatlıdır. Bu da çocuğun dişlerinde yapışarak zaman içinde çocuğun dişlerine zarar vermesini önler. Çocuğa bal bu şekilde gece yatmadan önce verilebilir. Sonrasında yatmadan önce çocuk dişlerini fırçalamalıdır.

 

Dikkat edilmesi gereken husus

 

1 yaşından küçük çocuklara baş yedirilmemesi tavsiye edilmektedir. Çünkü 1 yaşından küçük çocuklarda bal botulizm ( nadir görülen bir hastalık olsa da ) denilen hastalığa neden olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 21.10.2015

3114

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim