Haberler

Makaleler

BAĞIŞIKLIĞI ARTIRAN TEDBİRLER

PROF. DR. YONCA TABAK NUHOĞLUOKULLARIN AÇILMASI İLE BİRLİKTE KIŞ ENFEKSİYONLARI BAŞLIYOR! ÇOCUKLARIMIZI NASIL KORUYALIM?

Kış ayları solunum yolu hastalıkları ile özdeşleşmiş halde çocukların ve ailelerin kabusu olmaya devam ediyor. Havaların soğuması ve çocukların sınıflarda kapalı ortamda aynı havayı solumaları nezle ve gripten sorumlu virüslerin yaşamlarını devam ettirmesi ve bulaşması için uygun ortam sağlıyor. Özellikle alerjik çocuklar burun zarında virüsleri tutucu özel bir molekül barındırdığı için, bu virüslerin onlara bulaşması çok daha kolay oluyor.

Alerjik nezle çocuklarda ön planda burun tıkanıklığı ile seyreder. Hasta olmasa bile burnu tıkalı olan çocuk ağız açık uyur ve zaman zaman horlar. Bu durum burun içi zardaki alerjik ödem yani şişmeden kaynaklanır. Bir de virüslerle gelişen soğuk algınlığının yarattığı burun tıkanıklığı bu tabloya eklenirse alerjik çocuğun bu hastalığı atlatması imkansız hale gelir.

Nezle, grip ve soğuk algınlığı sırasında burnun iki yanındaki sinüs boşlukları içinde salgı birikir. Burun tıkanıklığının şiddetli yaşandığı alerjik bireylerde bu salgı dışarı atılamaz, içeri de oksijen giremez ve bu ortam mikropların üremesi için uygun bir ortam sağlar. Sonuç sinüzit olur.

Çocuklarda sinüzit erişkinlerde olduğu gibi baş ağrısı ile seyretmeyebilir. Sadece burun tıkanıklığı ve burun veya geniz akıntısının 10 günden uzun sürmesi hikayesi ile çocuklarda sinüzit tanısı konabilir. Alerjik çocuklar kış aylarında o kadar sık hasta olur ki; hangi hastalığın nerede bittiğinin ve hangisinin nerede başladığının tespiti imkansız hale gelir. Bu durum çoğu çocukta enfeksiyonun göğüse inmesi diye tabir edilen astım bronşit atakları ile seyreder.

Alerjik çocuklarda kış enfeksiyonlarının antibiyotiksiz en fazla 10 günde atlatılması ve göğüse inmemesinin sağlanması çok önemlidir. Bu nedenle kış gelmeden ve okullar başlamadan enfeksiyon direncini artıracak bazı önlemlerle bağışıklık sistemini desteklemek gerekir.

Bu yönde öncelikle yakın zamanda tıp camiasının fikir birliğine vardığı ve kış enfeksiyonlarının sinüzite ilerlemesini azalttığı tespit edilen bir mikrop aşısından yararlanıyoruz. Sinüzit etkeni mikropların özlerinden oluşan bu aşının sonbaharda uygulanması alerjik çocukların kışı daha iyi geçirmesini sağlıyor.

Kış ayları çocukların yeterince güneş görmediği aylar olduğundan bu dönemde ciltte D vitamini sentezi yetersiz kalır. D vitamini bağışıklık sistemi için mutlak gerekli bir vitamindir ve eksikliğinde enfeksiyonlar daha zor atlatılır. Bu nedenle kış aylarında D vitamini takviyesi şarttır.

Enfeksiyon direncini artırdığı kanıtlanan bir diğer maddede omega 3  yağ asitleridir. Balık ve balık yağında bol bulunan bu maddenin kış aylarında çocuklara destek olarak verilmesi bağışıklık istemini güçlendirecektir.

Prof. Dr. Yonca Tabak
Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Çocuk Alerjisi Uzmanı
Muayene Adresi: Bağdat Caddesi  No:132/7 Feneryolu-Kadıköy-İstanbul
Tel: 0 216 348 90 97
www.alerjikcocuk.com

Yayınlanma Tarihi : 03.09.2012

7683

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim