Haberler

Makaleler

BABANIN YAŞI BEBEĞİN SAĞLIĞINI ETKİLER Mİ?

babanın yaşı bebeğin sağlığını etkiler miBABANIN YAŞI BEBEĞİN SAĞLIĞINI ETKİLER Mİ?

 

Geç yaşta hamileliklerin hem anne için hem de anne karnındaki bebek için riskler taşıdığı bilinmektedir. Yapılan bazı araştırmalara göre geç yaşta babalık da bebeğin sağlığı için risk oluşturuyor.

 

Genelde geç yaşta babalık ile aşağıdaki riskler açısından bir bağlantı olduğu düşünülmektedir.

 

Düşükler: Yapılan araştırmalarda daha geç yaştaki erkeklerden hamile kalan kadınlarda düşük riskinin daha fazla olduğu saptanmıştır.

 

Otizm: 40 yaş ve daha üzeri erkeklerden hamile kalan kadınların çocuklarında otizm gelişme riski daha yüksektir. Örneğin 30 yaşından daha küçük yaştaki babaların çocuklarında otizm riski bunlara göre daha düşüktür.

 

Doğum kusurları: Daha yaşlı baba adaylarında bebeklerin doğum kusurlarıyla doğma riski daha yüksektir. Bu bebeklerde achondroplasia denilen bir tür kemik gelişim bozukluğu görülme riski de artış gösterebilir.

 

Şizofreni: 50 ve daha üzeri yaştaki baba adaylarında çocuklarda şizofreni gelişme riski de atmaktadır. Bu yaştaki baba adaylarının doğacak olan çocuklarında şizofreni gelişme riski 25 yaşından daha küçük baba adaylarının doğacak olan çocuklarından daha yüksektir.

 

Bilişsel gerilik: 2009 yılında ABD’ de yapılan bir araştırmada yaşlı erkeklerden doğan bebeklerde, 7 yaşına geldiklerinde, yapılan testlerde konsantrasyon, hafıza, okuma ve akıl yürütme becerilerinden daha düşük bir puan aldıkları saptanmıştır.

 

Araştırmayı yapan uzmanlar bu sonuçların yaşlı erkeklerde yaşa bağlı genetik mutasyonla ilgili olabileceğini ve bunun da çocuklarda yukarıda belirtilen riskleri artırabileceğini belirtiyorlar.

 

Fakat uzmanlar geç yaştaki babalıkların çocuklar üzerindeki risklerin, geç yaştaki anneliklerin oluşturduğu risklerden daha düşük olduğunu belirtiyorlar. Yani kadınların geç yaştaki ( 35 yaşından sonraki ) hamilelikleri daha riskli bir durum teşkil ediyor.

 

Uzmanlar 40 lı yaşlarla birlikte hamileliklerin daha da riskli hale geldiğini belirtiyorlar. Fakat yine de geç yaşta hamileliklerde de uygun bir bakım, düzeli hekim kontrolleri, olası risklerin kontrol altına alınması gibi faktörler bu tür riskleri düşürmektedir.

 

Uzmanlar ayrıca 40 yaşından sonra ebeveyn olma düşüncesinde olanların üreme sağlığı ve diğer olası riskler açısından önce hekime danışmalarının da faydalı olacağını belirtiyorlar.

Yayınlanma Tarihi : 06.02.2015

2683

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim