Haberler

Makaleler

BABANIN ANNEYİ KISKANMASI

babanın anneyi kıskanmasıDoğum sonrası anne özellikle ilk bir iki ay ilgisini çoğunlukla bebeğine yöneltir. Bu aslında normaldir. Annelerin bu süre içinde bebeğine yönelmesi yadırganacak bir durum değildir. Hatta altı aya kadar bu ilgi yoğun bir şekilde sürebilir.

İşte anne ile bebek arasındaki bu yoğun ilgi ve bağlanma hissi babaların kıskançlık duymalarına yol açabilir. Babalar hem bebeği hem de anneyi kıskanabilir. Özellikle eşinin bu süre içinde kendisine ilgi göstermediğini düşünüp kıskançlık duyguları geliştirebilir. Bu durum kendisi için üzüntü verici ve kırılganlık yaratıcı olabilir.

Bu duruma engel olmak, daha doğrusu bu durumu iyi yönetmek babaların elindedir. Tabi annelerin de yapabilecekleri şeyler vardır. Mesela bir baba eşi tarafından ihmal edildiğini, artık ilgi gösterilmediğini düşünüyorsa bunu eşine açıkça ifade edebilir. Tabi bunu ifade ederken olumlu bir dil kullanılmalıdır. Bunu ifade etmek annenin hoşuna bile gidebilir. Kıskanıldığını bilmek bir annenin duygularını yüceltir. Onu mutlu eder.

Bir baba olarak bebek bakımı konusunda siz de aktif olabilirsiniz. Böylelikle bu sürece kendinizi de dahil etmiş olursunuz. Eşinize yardım etmek onun size olan sevgisini daha da artıracaktır. Bu sizin bebeğinizle olan bağınızı da güçlendirecektir.

Bazı durumlarda kadınlar doğum sonrası eşlerinin kendilerine ilgi göstermediğinden artık eskisi kadar sevmediğinden yakınabilmektedir. Siz de anneye doğum sonrasında gerekli ilgiyi gösterin. Ona iltifatlarda bulunun. Onun duygularını okşayın.

Bir baba olarak eşiniz tarafından bir kenara itilmişlik duyguları yaşıyorsanız, eşinizle daha fazla zaman geçirmenin yollarını arayın. İkinizin baş başa geçirebileceği programlar yapabilirsiniz. Yani kendinizi sürecin içine katıp daha aktif olun. Mesela eşinizle akşamları bir sinemaya gidin. Hafta sonları birlikte bir şeyler yapın. Olabiliyorsa bu etkinliklerinize bebeğinizi de katın. Güzel havalarda beraber yürüyüşler yapın. Göreceksiniz bu kıskançlık duygularınızı zaman içinde yenmiş olacaksınız.

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2011

6555

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim