Haberler

Makaleler

BABAMIN KOAH HASTALIĞI

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı. Halk arasında belki ismi çok fazla bilinmese bile dünya genelindeki ölüm nedenleri arasında 5. sırada yer alıyor.  Bir tür akciğer hastalığı. Bu hastalığa yol açan en önemli etken sigara. Sigara içen insanlarda zaman içinde oluşan ve şiddetini sigara içmeyle artıran bir hastalık.

İlk zamanlarda etkilerini hafif bir şekilde görüyorsunuz. Fakat zamanla ve sigara içmekteki artış ile birlikte etkileri daha ağır olabiliyor. KOAH’ ın en önemli belirtileri nefes almadaki güçlük, öksürük ve balgam. Diğer yandan ileriki aşamalarda yürümede zorluk çekersiniz. Hemen nefesiniz daralır. Hareket kabiliyetiniz sınırlanır. KOAH’ ta akciğerlere hava taşıyan yollar tıkanıyor ve nefes almanız zor hale geliyor. Hele bir de yaşınız biraz ilerideyse sizin için daha ızdırap verici hale geliyor. KOAH ayrıca tozlu ve dumanlı yerlerde çalışan kişilerde de görülebiliyor.

Dolayısıyla KOAH rahatsızlığına yakalanmamak için öncelikle kesinlikle sigara içmemek gerekiyor. Diğer yandan tozlu ve dumanlı ortamlara da fazla girmemek gerekiyor. Eğer sigara içiyorsanız bir kere sigarayı bırakmanız gerek. Bırakmakta zorluk çekiyorsanız sigarayı bıraktırma konusunda hizmet veren merkezler var. Bu merkezlerden yardım alabilirsiniz. KOAH’ tan korunmak için birinci şart bu. Yani sigarayı bırakmak. Diğer yandan eğer KOAH hastasıysanız ek olarak doktor kontrollerini aksatmamak ve verilen ilaçları düzenli olarak içmek. Ayrıca doktorun önerilerinin dışına kesinlikle çıkmamak gerekiyor.

Şimdi sorabilirsiniz belki, KOAH hastalığını neden anlattın diye. Çünkü babam 10 gündür hastanede yoğun bakım servisinde yatıyor. Yaklaşık 15 yıldır KOAH hastası. Ve 62 yıldır da sigara içiyor. İlk zamanlar hastalığın babamdaki etkileri daha zayıftı. Fakat sigara illetini bir türlü bırakamadı. Bazı zamanlar bıraktı sonra tekrar başladı. En azından biz bıraktığını sandık. Çünkü tahminimiz kaçamakta olsa sigarayı hiçbir zaman bırakmadı. Sürekli içti. İşte geçen hafta rahatsızlığı sınıra geldi ve krize yol açtı. Babam geçen hafta çok ağır bir KOAH krizi geçirdi. Her şey birden oldu. Hareket edememeye ve konuşamamaya başladı. Hemen yakınımızdaki ambulansı çağırdık. Ve yoğun bakıma kaldırdık.

O gün hayatımızdaki en stresli günlerden biriydi. Ailemiz ikinci defa böyle bir krizle karşılaştı. Babam sanki ölmüş gibiydi. Acil serviste doktorların hiçbir şeyine cevap vermiyordu. Zaten o kriz dolu günden bu yana aklımdan bazı şeyler hiç gitmiyor. Ama bunlar bende kalsın.  Tabi babamın KOAH krizini bu kadar ağır yaşamasının bir nedeni de enfeksiyon. Ciğerleri artık KOAH ile mücadele edemeyerek yenik düşmüş. Ve enfeksiyon kaplamış. Bir de KOAH’ lı hastaların akciğerleri biz normal insanlar gibi enfeksiyonla kolayca mücadele edemiyor. Şu an doktorlar hem nefes alıp vermesini normale döndürmeye çalışıyorlar hem de enfeksiyonu yenmeye çalışıyorlar.

Fakat diğer hayati fonksiyonları yerinde babamın. Bilinci açık, tansiyonu ve kan değerleri normal. İşte KOAH böyle bir hastalık. Sizi ölme pozisyonuna bile getirebiliyor. Bizim ise şu an tek yapabildiğimiz gün içinde babamı görüş saatlerinde görüp moral vermek ve dua etmek. Bizi umutlandıran şeyler elbette ki var. Çünkü babamın bilinci açık, bizi duyuyor, gözleri açık, hareketleriyle tepki veriyor. Diğer hayati fonksiyonları da normal.  Fakat işte istenilen şekilde nefes alıp verememesi büyük sorun. Üstüne enfeksiyon sorunu da çıkınca işimiz iyice zorlaştı. Normal nefes alıp vermesi için makineye takılı durumda şu anda.  Tabi doktorlar da ellerinden gelenleri yapıyorlar.

İşte KOAH yazısını bunun için yazdım. KOAH’ın nasıl bir hastalık olduğunu, insanı ne hallere sokabileceğini anlatmak istedim. Bir de KOAH hastalığına yol açan sigaraya da içimden lanet okumak geldi. Eğer siz de bu satırları okuyorsanız ve sigara içiyorsanız lütfen bir an evvel sigarayı bırakın. Bir yerlerden yardım alın. İçen insanlara da sigarayı bırakmaları için yardımcı olun. Ve lütfen babam için de dualarınızı eksik etmeyin. Biz aile olarak duanın gücüne inanıyoruz. Onun için hep dua ediyoruz. Ve tabii ki doktorlarımızın bilgi ve tecrübesine, özverili çalışmalarına güveniyoruz. İnşallah Allah yardımcımız olur ve babamız bir an evvel tekrar aramıza döner.

Sağlıklı bir ömür dileğiyle..

Alpaslan Yılmaz
e-mail: alpaslanyilmaz@annelikbilinci.com

Yayınlanma Tarihi : 29.06.2011

10529

defa okundu

+ Yorum Yap

  • ALPASLAN YILMAZ - 17-10-2014 18:00:07

    Değerli ziyaretçiler, değerli okuyucular, Babamın koah hastalığı ile ilgili yazdığım yazıya gönderdiğiniz mesajlara çok teşekkür ederim. Mümkün olduğunca mesajlarınıza yanıtlar veriyorum. Sizlerden bir ricam olacak. Acaba bundan sonra mesajlarınızı direkt bana mesaj atarak değil de, aşağıdaki yorum kısmından yazarak yapabilir misiniz? Çünkü bu şekilde benzer sorunları yaşayan diğer insanlar da bu yorumlara bakarak birbirimizin tecrübelerinden faydalanma ve fikir sahibi olma şansını yakalarız. Aksi halde benzer sorunları yaşayan diğer insanlar bundan mahrum kalır. Şimdiden bu sayfadan yapacağınız yorumlara teşekkür ederim. Tabi yine de özel olarak mesaj atmak isterseniz yine yukarıdaki e-mail gönder linkini kullanabilrsiniz.
  • ALPASLAN YILMAZ - 02-07-2011 12:21:57

    Çok teşekkür ederim. İnşallah.
  • Nermin Yurdusev - 30-06-2011 17:40:19

    Allah şifalar versin. KOAH çok zor ve hem kişiyi hem de ailesini etkileyen bir hastalık. İnşallah babanız iyileşir. Sigara her türlü rahatsızlığa yol açabiliyor.
hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim