Haberler

Makaleler

BABALARIN HAMİLELİK SÜRECİNİ YAŞAMASI

Hamilelik süreci her ne kadar anneyle ilgili bir durum olarak görünse de aslında aile içindeki diğer bireyleri de etkileyen ve yakından ilgilendiren bir süreçtir. Bu süreçte aslında anne kadar olmasa da etkilenen diğer kişi babadır.

Babaların da bu süreçte hamile eşine destek olması ve bu süreci eşiyle birlikte yaşaması önemlidir. Bu şekilde hem eşiyle olan bağı daha kuvvetlenecek hem de doğacak olan bebeğiyle daha kuvvetli bir bağ kurabilecektir.

Babalar hamileik sürecinde eşlerine nasıl yardımcı olabilirler?

Dolayısıyla bu süreci daha etkili kılmak için babaların da yapabilecekleri bazı şeyler vardır. Mesela hamile eşi hekim kontrolüne gittiği zaman eşini yalnız bırakmamalıdır. Eşinin yanında bulunmalı ve ona en azından psikolojik destek sağlamalıdır. Ve hatta hekimle görüşüp bir baba olarak neler yapabileceği hakkında bilgiler almalıdır.

Bir babanın yapabileceği diğer bir şey, bu çok önemlidir; eşiyle empati kurmaktır. Empati kurmanın anlamı hamilelik süreci boyunca olabildiğince onun gibi yaşamaya çalışmaktır. Mesela hamile bir bayan hamilelik boyunca sigara ve alkol gibi zararlı maddeleri almamalıdır. Eğer, eşlerden her ikisi de hamilelik öncesinde sigara içiyorduysa, annenin hamilelik esnasında sigarayı bıraktığı gibi, baba da sigrayı bırakabilir.  Bu durum hem iyi bir empati kurma yöntemi olacak hem de eşine manevi desek sağlayacaktır. Beslenme konusunda da olabildiğince eşi gibi davranmaya çalışabilir ve onun gibi bir diyet yapabilir. En az hamile eşi kadar sağlıklı beslenme konusunda ona uyabilir.

Babalar hamilelik süreci boyunca eşlerine yardım etme konusunda istekli olmalıdırlar. Yardım etme konusu da bilinçli olmayı gerektirir. Mesela hamilelik konusunda kitaplar okuyup, bu konuda kendini geliştirebilir ve eşinin durumunu daha iyi anlayıp, kavrayabilir. Hamilelik sürecini daha iyi öğrenerek eşine bu süreçte iyi bir yardımcı olabilir. Mesela bebek bakımı konusunda bilgi sahibi olarak doğum sonrasında yine eşine yardımcı olabilir. Babalar bu süreçte eşlerini yalnız bırakmamalıdırlar. Olabildiğince sık sık eşleriyle beraber vakit geçirebilirler. Market alışverişlerini beraber yapabilirler ( tabi annenin durumu müsaitse ).

Anne karnındaki bir bebeğin en sık duyduğu ses anne sesidir. Bebek sürekli duyduğu bu sese karşı özel bir yakınlık geliştirir ve bu sesi sürekli duymak ister. Bu konuda babalar da istekli olmalıdırlar. Anne karnındaki yavrusuyla konuşabilir. Kendi sesini ona duyurabilir. Bebekle sohbet etmek babanın da bebeğe ve bebeğin de baya karşı olumlu bir his geliştirmesine yardımcı olur. Aralarındaki bağı kuvvetlendirir.

Hamilelik süreci boyunca hem kendinizin hem de eşinizin sağlığı konusunda titiz davranmak önemlidir. Başkalarının da bu konuda dikkatli davranmaları konusunda onları uyarabilirsiniz. Mesela eve gelen kişilerin sigara içmelerine izin vermeyebilirsiniz. En azından çıkıp balkonda sigaralarını içebilirler.

Evde mesela gerekli güvenlik kurallarının ve ortamının yaratılmasında etkin rol oynayabilirsiniz. Başka çocuklarınız da varsa onlarla daha fazla vakit geçirip ilgilenebilirsiniz. Bu şekilde eşinizin de yükünü hafifletmiş olursunuz.

Bu şekilde davranmanız hamilelik sürecini eşinizle birlikte yaşamanızı sağlayacaktır. Böylelikle eşinizle aranızdaki bağ daha da kuvvetlenecektir. Eşinizin gözünde size olan sevgisi ve saygısı daha da artacak ve değerlenecektir.

Yayınlanma Tarihi : 16.04.2011

21210

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim