Haberler

Makaleler

BABALARIN BEBEK BAKMASI

babaların bebek bakmasıSon yapılan bilimsel araştırmalar babaların bebek bakımında aktif rol almasının bebeğin gelişiminde olumlu etkiler yaptığını ortaya koymaktadır. Bu tür bebeklerin sosyal gelişimlerinin daha hızlı ilerlediği bir takım duygusal ve zihinsel becerilerinin de daha iyi olduğu ortaya çıkmıştır. Özellikle babanın bebeğin altının değiştirilmesinde, bebeğin temizliğinde, beslenmesinde aktif rol alması bebeğin gelişimini olumlu yönde etkileyen önemli örneklerdir.

Bu şekilde bebekle baba arasında da önemli bir duygusal bağ kurulur. Bebeğin babayla kurduğu bir ilişki biçiminin bebeği olumlu etkilediği bilinmektedir. Çünkü babaların da annelere göre bebeği daha farklı yönlerde etkiledikleri görülmüştür. Dolayısıyla anne ve babanın birlikte bebek bakımına katkı yapması bir bütün olarak işlev görür.

Yine yapılan araştırmalar göstermiştir ki bir bebeğin veya çocuğun babayla daha çok zaman geçirmesi, onunla oyunlar oynaması bebeği daha aktif, araştırmacı ve daha zeki yapmaktadır. Bu tür bebeklerin kendilerine olan güvenleri daha da gelişmektedir.

Tabi bebek bakımında babaların da önemli olduğu oraya çıkmışken bazı konularda da öneriler getirmek iyi olacaktır.

1. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki bir bebeğin doğumunda en çok etkilenecek olan kişi bebeğin annesi olacaktır. Çünkü bebek annenin günlük yaşamının hemen hemen tamamını kapsayacaktır. Bu süreçte elbette ki bir bebek bakmak ve büyütmek yüce bir duygudur. Fakat bir o kadar da bir anne için hem psikolojik, hem duygusal hem de fiziksel yönden yıpratıcı olabilir. Dolayısıyla bir baba olarak annenin bu süreçteki en büyük destekçisi siz olacaksınızdır. Bebeğin bakımına aktif olarak katılmanız hem anneyi rahatlatacak hem de bebek için olum sonuçlar doğuracaktır. Bu süreçte anneye karşı olan ilginiz şefkatiniz, anlayışlı tutumunuz annenin size olan sevgisini ve bağlılığını daha da artıracaktır.

2. Eşiniz bebek büyütme sürecinde bir takım psikolojik sorunlar yaşayabilecektir. Hatta depresyona girme ihtimali de bulunmaktadır. Eşinizin bu gibi durumlarını bilmeniz ve hazırlıklı olmanızı gerekir. Bu durumların geçici olduğunu bilmeniz sizin eşinize karşı daha anlayışlı olmanızı sağlayacaktır.

3. Bebek bakımı konusunda kendinizi geliştirmeniz size avantaj sağlayacaktır. Bu konuyla ilgili gerek baslı gerekse de görsel kaynakları taramanız ve bebek bakımı konusunda tecrübeli kişilerden bilgi almanız faydalı olacaktır.

4. Bazı babalar bebek doğumundan sonra annenin bütün ilgisini bebeğe yönelttiğini ve kendinsin ihmal edildiğini düşünebilir. Bu duyguyu yenmek de yine sizin elinizdedir. Bu süreçte bebek bakımına aktif olarak katılmanızı sizin bu duygudan kurtulmanıza destek sağlayacaktır. Ayrıca bebek büyütürken anneyle sürekli iletişim içinde olmanız ve eşinizle sorunlarını paylaşmanız sizi daha da rahatlatacaktır.

5. Her ne kadar eşiniz doğum yapmış ve bebek büyüten birisi olsa da o sizin her zamanki sevdiğiniz kişidir. Onunla özel anlar paylaşmaktan, onu mesela hafta sonu bir sinemaya götürmekten, konsere götürmekten geri durmayın. Yani baş başa geçirebileceğiniz aktiviteler planlayabilirsiniz. Bu üstelik sizi birbirinize daha da kenetleyecektir.

Yayınlanma Tarihi : 20.06.2011

9617

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim