Haberler

Makaleler

BABALARDAN BEKLENENLER

babalardan beklenenlerBabaların bebek üzerinde özellikle onların eğitimi ve yaşam şekilleri üzerinde önemli etkileri bulunur. Bu etkiler kendini birçok alanda gösterebilir. Bebeklerin yetişip olgunlaşmasında babaların da önemli görevleri bulunur. Babalar tıpkı anneler gibi bebekler için bir rol modeldir. Bebeğin yetişmesinde babaların da yapıp ettiklerinin rolü bulunur.

Bunlardan birisi de bebeğin beslenmesi konusundadır. Bebeklere sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandırmak istiyorsak bu konuda bebek katı gıdalara geçtikten sonra iyi bir örnek olmak gerekir. Bu iyi örnek olmanın en temek kuralı ebeveynlerin de sağlıklı bir beslenme konusunda çocuğa örnek olmalarıdır.

Babalık görevleri bu açıdan bakınca aslında çok geniş bir alanı ihtiva eder. Bir baba iyi bir baba olarak çocuğun beslenme şeklini daha şimdiden şekillendirme konusunda rol oynamalıdır. Bunun yolu da sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığını çocuğa aşılamaktan geçer.

Protein, karbonhidrat, mineral, vitamin yönünden zengin gıdalar sofraların vazgeçilmezsi olmalıdır. Makarna, bezelye, fasulye, taze meyve ve sebzeler bu yönden isabetli seçenekler olacaktır. Ayrıca şekerden uzak durmak, tuzu mümkün olduğunca az kullanmak gerekecektir. Ayrıca yemeklerde az ve bitkisel yağlar kullanılmalıdır. Katı gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmakta fayda vardır. Anne ve babaların sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı sağlıklı bir bebeğin yetişmesi için de gereklidir.

Babalar ayrıca rol model olmalarından dolayı kendi yaşam şekillerini ve alışkanlıklarını da gözden geçirmelidir. Bir baba her şeyden önce bebeği için sorumluluk duygusu yüksek bir baba olmalıdır. Bunu düşününce örneğin alkol ve sigara alışkanlığı terk edilmesi gereken alışkanlıklardır. Özellikle sigara kullanımı hem şimdiden hem de ilerde bebeği olumsuz etkileyebilecek bir durumdur. Ayrıca bebeğin büyüdüğü zaman sigara alışkanlığı edinmesine de sebebiyet verir. Yapılan araştırmalar anne ve babaları sigara içen bebeklerin büyüdükleri zaman ergenlik ve yetişkinlik dönemlerinde sigara içme olasılıklarının daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Babalar her zaman bebek bakımı konusunda annenin yardımcısı olmalı, bebekle gerekli ve yeterli derecede ilgilenmelidir. Bebeğin uykusu, beslenmesi, altının değiştirilmesi, onunla oyun oynama, ona ninni söyleme, onunla kitap okumak, müzik dinlemek, bebeği dışarı gezmeye çıkarmak… Tüm bu ve buna benzer konularda babalara da düşen önemli görevler vardır.

Yayınlanma Tarihi : 04.10.2011

2756

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim