Haberler

Makaleler

AY AY HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ

ay ay hamilelik psikolojisiAY AY HAMİLELİK PSİKOLOJİSİ

 

Hamilelik döneminde hormonal değişmelerin de etkisiyle özellikle hamileliğin erken dönemlerinde kendinizi duygusal olarak kötü hissedebilirsiniz. Bu hamilelikteki hormonal değişmelerin psikolojiniz üzerindeki etkileridir. Hamilelik döneminde ruh halinde dalgalanmalar yaygın yaşanır. Hamilelikte anne adayının psikolojisi dönemlere göre farklılık gösterebilir. Aşağıda ay ay hamilelik psikolojisinin genelde nasıl olduğu anlatılmıştır:

 

Hamileliğin 1. – 2. ayları arasında psikolojiniz

 

Hamileliğin ilk 2 ayında kendinizi endişeli hissedebilirsiniz. Bu ilk 2 aylık dönemde böyle hissetmenizin nedenleri vardır. Eğer ilk zamanlar hamile olup olmadığınızdan emin değilseniz bu sizi endişeli yapabilir. Hamile olup olmadığınızı başkalarına söylemek de siz de endişe kaynağı olabilir. Çabuk sinirlenme, üzüntü ve gerçek dışı davranışlar da bu 2 ayık hamilelik döneminde görülebilir.

 

Hamileliğin 3. – 4. ayları arasında psikolojiniz

 

Hamleliğin 3. ayında oldukça dingin bir ruh halinde olabilirsiniz. Bu daha çok hamileliği kabullenmekle ilgili bir durumdur. Bazen gerçek dışı davranışlar, üzüntü ve sinirlilik gibi duygular bu dönemde de görülebilir. Ayrıca unutkanlık ve konsantre almakta zorlanma gibi durumlar da görülmeye başlanabilir.


Hamileliğin 5. – 6. ayları arasında psikolojiniz

 

Hamileliğin 5. ve 6. aylarında daha önceki aylardan daha sakin olursunuz. Fakat yine de bu aylarda da ruh halinizdeki değişmeler etkilerini gösterebilir. Sinirlilik ve ağlama gibi durumlar görülebilir. Yine konsantre olmakta zorlanabilirsiniz. Heyecanınız artar. Çünkü gelecek hakkında daha fazla düşünürsünüz. Hamilelikte sıkılmış hissedebilirsiniz. Çünkü bütün yaşamınız bu olmuştur ve herkes bunun hakkında konuşur.

 

Hamileliğin 7. – 8. ayları arasında psikolojiniz

 

Hamileliğin 7. ve 8. aylarında daha önceki aylardan daha heyecanlı olursunuz. Bunun en temel nedeni artık yavaş yavaş doğum yaklaşmıştır. Hem doğumun hem de bebeğinizi kucağınıza alacak olmanızın getirdiği bir heyecan vardır. Hamilelikte unutkanlık bu aylarda da devam eder. Oldukça çeşitli rüyalar görebilirsiniz.

 

Hamileliğin 9. ayında psikolojiniz

 

Hamileliğin 9. ayı artık heyecanın, telaşın en yoğun olduğu bir aydır. Çünkü doğuma çok az kalmıştır. Bütün anne adayları sağlıklı bir şekilde hamileliğin 9. ayına ulaşmayı, sağlıklı bir doğum yapmayı, sağlıklı bir bebek sahibi olmayı ister. Bu ayda kendinizi daha sabırsız ve sinirli hissedebilirsiniz. ( Ay ay hamilelik dönemi )

Yayınlanma Tarihi : 22.12.2014

13423

defa okundu

+ Yorum Yap

  • DENİZ DURUSU - 25-11-2016 18:54:50

    Merhaba, konu ile ilgili Türkiye'deki tüm kadınların yararlanabileceği bir hizmete başlamak üzereyiz. Sizden ricam linkteki 1dk.nızı almayacak olan anketi doldurmanız. Şimdiden teşekkürler. https://tr.surveymonkey.com/r/222JYNP
hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim