Haberler

Makaleler

ATEŞİN EVDE TEDAVİSİ

ateşin evde tedavisi

BEBEKLERDE ATEŞ EVDE NASIL EDİLMELİ?


1. Ateşi olan bir çocuğun evde tedavisi için yapılması gereken şeylerden ilki onun için iyi dinlenebileceği bir ortam sağlamaktır. Fazla hareket çocuklardaki veya bebeklerde ateş sorununun tedavisi için fayda sağlamaz. Bu vücut ısısını iyice artırır. Ev ortamı çocuk için sakin olmalı, heyecan yaratacak şeyler olmamalıdır.

 

2. Evde tedavisi süren çocuk için doktoruyla sürekli görüşme gerekir. Tedaviyi ne kadar sürdüreceğiniz, çocuğun ne kadar evde kalacağı, arada bir dışarı temiz havaya çıkarıp çıkarmayacağınız gibi şeyleri doktora sormak gerekir. Bazı ebeveynler çocukları iyileşir iyileşmez çocuğun hemen dışarı çıkmasına izin verir. Aslında çocuk iyileşse bile onun bir süre daha evde dinlenmesi daha faydalı olacaktır.

 

3. Evdeyken çocuğun beslenmesini de çok iyi ayarlamak gerekecektir. Çünkü yüksek ateşler içinde yanan çocukta kalori kaybı olur. Bu kalori kaybını geri getirmek gerekecektir. Dolayısıyla çocuğa hastalık süreci boyunca besin değeri yüksek ve kalorili yiyecekler vermek gerekir. Çocuktaki ateşle birlikte soğuk algınlığı, grip, ishal, kusma gibi durumlar varsa bol sıvı alması gerekecektir. Bunun için de çorba, su, meyve suları iyi gelecektir. Diğer yandan bol proteinli, vitaminli ve mineral değeri yüksek olan gıdaları seçmekte fayda vardır.

Hasta olan bir çocuk bir anda fazla yemek istemeyebilir. Bu durumda aza azar fakat sık sık besinleri vermek gerekecektir. Ayrıca çocuğun sindirmekte zorlanacağı ve aşırı yağlı yiyecekleri de ondan uzak tutmak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 02.08.2011

5022

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim