Haberler

Makaleler

ASTIMLI BEBEKLER

bebeklerde astım

BEBEKLERDE ASTIM, BELİRTİLERİ, NEDENLERİ VE TEDAVİSİ


Bebeklerde astım belirtileri

 

Astım kronik bir akciğer hastalığıdır. Astımlı bebeklerin solunum yolları iltihaplanmıştır. Bebekte nefes alma güçlükleri, hırıltılı nefes alma ve öksürük gibi belirtiler görülür. Bebeklerde görülme sıklığı hiç de azımsanmayacak orandadır.

 

Bebeklerde astım nedenleri

 

Bebeklerde astıma yol açabilecek birçok neden mevcuttur. Bebeğin yaşadığı bir solunum yolları enfeksiyonu, genetik faktörler, çeşitli alerjik durumlar, bebeğin sağlığı ile ilgili diğer durumlar, bebeğin çevresinde sigara içilmesi v.b. faktörler bebekte astıma yol açabilir.

 

Bebeklerde astım tedavisi ve önlemler

 

Bebekte yukarıda belirtilen belirtilerden bir veya daha fazlası var ise mutlaka bir doktora göstermek gerekir. Bebekte astım olup olmadığını tespit etmek için bebeğe birçok test yapılacaktır. Tabi bu testler sonucunda bebekte astım vakası da saptanmayabilir. Bu doktor kontrolleri sonucunda ortaya çıkacaktır.

 

Testler sonucunda bebekte astım vakasına rastlanırsa bebeğin yaşamıyla ilgili birçok şeyi tekrar gözden geçirip yeni düzenlemeler yapmak gerekecektir. Ayrıca birçok şeye de ekstra dikkat etmek zorunlu hale gelecektir. Yapılacak en temel şey bebekte astımı azdıracak şeylerden uzak durmaktır. Ev içindeki çeşitli ve güçlü kokular, sigara ve diğer dumanlar, tozlar, soğuk hava, hava kirliliği bebekteki astımı azdıracak nedenlerdir. Bu konuda özellikle ebeveynlerin bilinçli ve dikkatli olması gerekir.

 

Bebekteki astımın ileri durumlarında bebek gerçekten nefes almakta zorluk çeker. Bebek yürümeye başlayınca da astım krizlerinde hareket etmekte zorluk çeker. Hareket kabiliyeti sınırlanır. Nefes alma zorluğu durumunda daha rahat nefes alması için, hiç değilse o anki krizin yatışması için, yere eğilir pozisyonda oturmaya çalışarak daha rahat nefes alabilir.

 

Astım krizinin azdığı durumlarda mutlaka bebeği hastaneye götürerek acil müdahale edilmesi gerekir. Bebekte astım krizi azdığında nefes alması iyice güç hale gelir, düzensiz nefes alır, teninde morarmalar olur, nefes alırken çok fazla hırıltı çıkıyorsa ve bu hırıltılar daha değişik bir hal alıyorsa, nefes alırken çok fazla gayret ediyorsa bebeğin astım krizi azmıştır ve bebek derhal en yakın bir hastaneye veya acil yardım birimine götürülmelidir.

 

Ebeveynlerin de bebeğin astım krizleri için ne yapmaları gerektiği konusunda da önceden bilgi sahibi olmaları gerekir. Yani daha önceden bebeğin doktoruyla konuşulup, böyle bir kriz durumunda hangi ilaçları vereceklerini, ne gibi bir ilk müdahalede bulunabileceklerini bilmeleri çok faydalı olacaktır.

 

Bir bebekteki astım sorunu tam olarak çözülmese de alınan önlemler ve iyi bir bakımla astım daha yönetilebilir bir duruma gelir. Bebek büyüdüğü zaman da yine gerekli şeylere dikkat ederek normal bir hayat sürebilir. Fakat şunu da unutmamak gerekir ki astımlı bir kişi yaşamı boyunca yaşamına ve uzak durulması gereken şeylere dikkat etmelidir. Çünkü bilinçsiz yapılacak şeyler ve astımı tetikleyen şeylerden uzak durmamak ilerde yine sorunlar çıkaracaktır.

 

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Bebeklerde Astım Nasıl Önlenir?

Prematüre Bebeklerde Astım Ve Alerji Riski Artıyor

Bebekler Neden Alerjiye Daha Yatkındırlar?

Yayınlanma Tarihi : 29.08.2011

7029

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim