Haberler

Makaleler

AŞIRI TELEVİZYON SEYRETMENİN ÇOCUKLARDAKİ OLUMSUZ ETKİLERİ

aşırı televizyon seyretmenin çocuklardaki olumsuz etkileri1. Yapılan araştırmalara göre aşırı derecede televizyon seyreden çocuklarda obezite belirtileri görülmüştür. Bunun nedeni de çocukların televizyon karşısında uzun süre hareketsiz kalarak daha az enerji harcaması ve yedikleri kalorili yiyecekleri yakamamasıdır. Dolayısıyla çocukları özellikle küçük yaşlardan itibaren televizyona alıştırmamak gerekir.

2. Şiddet, korku, cinsellik gibi temalar içeren yayınlar da çocuğun psikolojisi açısından olumlu sonuçlar doğurmaz. Hatta bu yayınların etkisi altında kalıp ileriki yıllarda bunun sonuçlarını yaşayan çocuklar bile vardır.

3. Yine televizyon karşısında beslenen çocukların normalden fazla yedikleri görülmüştür. Bu da onların sağlıksız beslenmelerine yol açan bir etkendir.

4. Diğer yandan küçük çocuklarda henüz gerçek ve hayal duyguları birbirine karışabilir. Televizyonda seyrettiği bir şeyi gerçekmiş olarak algılayabilir. Bu da onun davranışlarını olumsuz etkileyebilir. Hayal ürünü olan o kahramanlar gibi olmaya çalışabilir.

5.Birçok anne ve baba çocuğundan kurtulma yolu olarak televizyonu görebilmektedir. Çocuğuyla baş edemeyen ebeveynler kurtuluşu onları televizyon karşısına oturtmakta bulabilmektedirler.

6. Aşırı televizyon seyretmek çocuklarda asosyal davranışlara da yol açabilir. Vaktinin çoğunu televizyon başında geçiren çocuk diğer insanlarla yeterince iletişim kurmaz ve etkileşimde bulunmaz. Bu da onun iletişim ve sosyal becerilerini köreltir. Hatta ileriki aşamalarda içine kapanık yaşayan bir çocuk bile olabilir.

7. Ayrıca televizyon aile içindeki iletişimin zayıflamasına yol açan bir araçtır. Sürekli televizyon seyreden ailelerde sohbet olmaz, kimse birbiriyle konuşmaz. İletişim azalır. Bu da ilerde aile içinde bazı sorunların oluşmasına yol açabilir.

8. Televizyon başlında uzun süreler geçirmek çocuğu psikolojik ve davranışsal yönden de etkiler. Özellikle anne ve babanın kontrolünün olmadığı ortamlarda çocuklar televizyonda her türlü görüntüyle muhatap olabilmektedirler. Bunlardan biri de şiddet içeren görüntülerdir. Sürekli bu tür yayınları izleyen bir çocuk büyüdükçe bu davranışları kendisine örnek alabilir ve bazı saldırgan davranışlarda bulunabilir. Nitekim yaşanan bazı gerçek olaylar bunu doğrulamaktadır. Kendisini bir çizgi kahramanının yerine koyan çocuk havada uçabileceğini düşünerek kendini pencereden aşağı bırakabilmektedir. Diğer yandan televizyonda gördüğü bir kavga sahnesini arkadaşının üzerinde deneyebilmektedir. Anne ve babalar bu konuda çok dikkatli olmalıdır. Çocuklarının televizyon seyretmesini kontrol altına almalı ve hatta bazı kanallara ve yayınlara ebeveyn kilidi vurabilmelidirler.

9. Aslında ebeveynler çocuğunun uzun süreler televizyon seyretmesine izin vererek onlara kötülük yapmaktadırlar. Küçük bir çocuk için televizyondan ziyade arkadaşlarıyla vakit geçirmeye, oynamaya, çevresini keşfetmeye, sizin ilginize ihtiyacı vardır. Hareket etmeye hoplayıp, zıplamaya ihtiyacı vardır. Televizyon bu tür şeylere engel olur ve çocuğun gelişimini olumsuz etkiler. Onun bir takım becerilerini köreltir.

10. Çocuklarda görülen bu obezite sorunu ileriki yaşlarda onlarda kalp sorunlarına yol açabilmektedir. Hareketsiz bir yaşam sağlıksız bir kalp için ideal bir ortamdır. Ayrıca bu çocuklarda vücuttaki yağlanma oranı daha fazla olmuştur. Çocukları ayrıca düzenli olarak spor yapmaları konusunda küçük yaşlardan itibaren alıştırmak gerekir.

11. Televizyonlarda yayınlanan yayınların belki de çoğu çocuklar için uygun olmayan içerikler sunmaktadır. Bu zararlı içerikli yayınlar çocuğun duygu ve düşüncelerini olumsuz etkileyebilir. Özellikle televizyon dizilerindeki yalan, entrika, aldatma görüntüleri çocuğun o küçücük zihninde doğruymuş gibi algılanabilir. Çocuğun böyle bir kültür içinde yetişmesine yol açabilir.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

12428

defa okundu

+ Yorum Yap

  • simge tengül - 25-02-2013 10:54:33

    tv ve pc ye yapışık yaşıyorlar zaten,okula da servisle gidiyorlar no hareker yes kilo Baağlarbaşı nad bir arkadaşımın kızının doum günü partisine gittik MUZİPO diye bir yere doğum günü harika oldu akabinde deneme dersine davet edildik,o kadar sevdik ki hmn kyt yaptırdık modern sokaklar yapmışlar işte çocuklara hormonlu dometes gibi,yapay bir sokak, bahçe hayal edin işte harika yani. Yeğenim hiperaktif o da başladı şimdi oraya öğretmeni zamna zamn çıldırtsa da çok seviyor :)
hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim