Haberler

Makaleler

AŞIRI KİLOLU VEYA ZAYIF OLMAK HAMİLE KALMAYI ZORLAŞTIRIYOR

Aşırı kilolu veya zayıf olmak hamile kalmayı zorlaştırıyorAŞIRI KİLOLU VEYA ZAYIF OLMAK HAMİLE KALMAYI ZORLAŞTIRIYOR

 

Hamile kalmayı zorlaştıran, olumsuz etkileyen birçok etken olabilir. Kadının yaşı, bazı hastalıklar, hormonal nedenler, üreme organındaki yapısal ve fonksiyonel nedenler kadınlarda hamile kalmayı zorlaştıran etkenlerdendir. Kadınlarda hamile kalmayı zorlaştıran bir diğer etken de kadının kilosudur. Normalin üzerinde kiloya sahip olan kadınlarda hamile kalmak daha zor hale gelebilmektedir. Aşırı kilolu kadınlarda ise bu konuda daha da zorluk yaşanmaktadır.

 

Kadının normalden daha zayıf olması da hamile kalmayı zorlaştıran bir diğer etkendir. Yani bir kadının kilolu veya zayıf olması doğurganlık yeteneğini olumsuz etkileyebilir. Çünkü bu durum kadının hormonal fonksiyonlarını olumsuz etkiyebilmektedir.

 

Nitekim kadınlarda doğurganlık konusunda yapılan araştırmalar da bunu teyit etmektedir. Çok zayıf veya çok şişman olmak kısırlık nedeni sayılmaktadır.

 

Hamile kalmayı kolaylaştırmak için neler yapılabilir?

Bebek yapmaya karar verdikten sonra normal kilonun üzerindeki kadınlar birkaç ay içinde iyi bir beslenme planı ve doğru bir egzersiz programıyla hamilelik başlangıcına kadar kilo vermeye çalışmalı ve normal kiloya dönmelidir. Tabi bu süreçte çok ağır egzersizlerden kaçınmak gerekir. Çok ağır egzersizler hamile kalmayı zorlaştırabilir. Orta düzeyde egzersizler yapılmalıdır.

 

Normalden çok zayıf kadınlar da doğru bir beslenme programıyla normal bir kiloya ulaşmalıdırlar.

 

Kısırlık sorunu yaşayan veya hamile kalmakta zorluk yaşayan kadınlar beslenme konusunda danışmanlık hizmeti almalıdırlar. Bir beslenme uzmanı bu konuda yardımcı olabilir. Balık yağı desteği hamile kalmayı kolaylaştırabilir. Bunun yanında D vitamini, probiyotikler ve yüksek kaliteli doğum öncesi vitaminleri tedavide kullanılabilir. Koenzim Q10 yumurta kalitesini artırmaya yardımcı olabilir. Koenzim Q10 ayrıca erkek kısırlığında da faydalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 04.08.2015

2891

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim