Haberler

Makaleler

AŞIRI KAFEİN HAMİLELİKTE DÜŞÜK RİSKİNİ ARTIRIYOR

hamilelikte aşırı kafein düşük riskini artırıyorAŞIRI KAFEİN HAMİLELİKTE DÜŞÜK RİSKİNİ ARTIRIYOR

 

Hamilelikte aşırı kafein tüketimi zararlıdır. En önemli etkilerinden birisi aşırı kafeinin hamilelikte düşük riskini artırmasıdır. Ayrıca fazla miktarda kafein tüketimi bebeğin anne karnındaki gelişimini de olumsuz etkileyebilir.

 

Hamilelikte aşırı kafein düşük riskini artırır. Yapılan araştırmalara göre hamilelikte döneminde aşırı kafein tüketen kadınlarda düşük riskinin arttığı belirlenmiştir. Günde 200 mg’dan fazla hamilelik dönemi için zararlıdır. Bu da günde ortalama 3 bardak çay anlamına gelir. Çok demli çay içmekten de kaçınmak gerekir. 200 mg’ dan fazla kafein düşük riskini artıran bir etkendir.

 

Hamilelikte yüksek miktarda kafein tüketmek anne karnındaki bebeğin solunumu ve kalp atımlarını hızlandırabilir. Yapılan bir başka araştırmada da hamilelikte fazla miktarda kafein tüketen kadınların bebeklerinde doğum sonrasında uyku so4unlaruı daha fazla tespit edilmiştir.

 

Hamilelikte fazla kafein tüketimi fetusun gelişimini olumsuz etkileyebilir. Kafein fazlalığı ayrıca anne karnında fetusa kan akışını azaltabilir. Çünkü kan damarları daraltabilir. Fazla miktarda kafeinin bebeğin doğum kilosunu da azaltabileceğine dair araştırma bulguları mevcuttur.

Yayınlanma Tarihi : 18.12.2014

2272

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim