Haberler

Makaleler

AŞERME NEDİR VE NE YAPILMALIDIR?

aşerme nedir ve ne yapılmalıdırAŞERME NEDİR VE NE YAPILMALIDIR?

 

Aşerme hamlelik döneminde anne adayının bazı besinlere aşırı düşkünlük duyması ( aşermesi ) olarak bilinmektedir. Aşerme hamile kadınların ortalama olarak %60 - %90 ında görülmektedir. Bazı hamile kadınlarda ise hamilelik döneminde bir besinden veya bazı besinlerden oldukça iğrenme söz konusu olabilir. Aşerme veya bir besinden aşırı iğrenme gibi duygular genelde hamileliğin 4. ayı civarında son bulur. Hamilelik döneminde kadınlarda aşermenin neden olduğu konusunda çeşitli teoriler bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olarak belirtilen neden aşermenin hormonal değişmelerden meydana gediği ve vücuttaki besin eksikliği düşüncesidir. Şu da bir geçektir ki hamilelik döneminde anne adayları hem kendi sağlıkları hem de bebeklerinin sağlıklı gelişimi için sağlıklı beslenmek ve sağlıklı seçimler yapmak durumundadırlar. Buna sağlıksız besinlerden uzak durmak da dahildir.

 

1. Vücudunuzun kan şekerini dengede tutmaya çalışın. Kan şekerindeki dalgalanmalar aşerme olarak tarif edilen bazı besinlere karşı aşırı düşkünlüğü tetikleyebilir. Özellikle tatlılara ve kızartılmış besinler ve fast food tarzı yiyecekler gibi basit karbonhidrat içeren besinlere karşı istek artabilir. Hamilelik döneminde bol tahıllar, sebze ve meyveler ve sağlıklı proteinler tüketmek gerekir. Şekerden ve işlenmiş besinlerden kaçınmak gerekir

 

2. Aşermenin çok güçlü olduğu zamanlarda yeşil çay içmeyi deneyin. Yeşil çay antioksidan ve vitamin zenginidir. Yeşil çay aşerme gibi duyguları minimize edebilir. Ayrıca bu tür sıcak içecekler daha mutlu hissetmeye yardımcı olabilir.

 

3. Diyetinizde soya sütüne daha fazla yer verin. Özellikle yüksek kalsiyum içeren süt ürünlerine ( peynir, süt, dondurma v.b. ) karşı bir isteğiniz olduğunda. Soya sütü sadece aşermeyi frenlemeye yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda bebeğinizin güçlü ve sağlıklı diş, kemik ve tırnak gelişimine de yardımcı olur.

 

4. Yapay tatlandırıcılardan uzak durun. Saf bal, meyve gibi tatlı besinleri tüketin.

 

5. Bir besine aşerirseniz o besinin sizin ve bebeğiniz için faydalı olup olmadığını düşünün. Eğer o besin pek faydalı değilse ve bu konuda duygularınızı frenleyemiyorsanız az miktarda tüketin veya o besinin yerini tutabilecek daha faydalı besinleri tercih edin.

Yayınlanma Tarihi : 14.08.2014

5133

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim