Haberler

Makaleler

ARABADAYKEN BEBEĞİN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK

arabdayken bebeğin güvenliğini sağlamakBebeklerin güvenliğini sağlamak bir anne ve babanın temel görevleri arasında sayılır. Güvenlik konusu bebek sadece evdeyken geçerli değildir. Onun güvenliğini her yerde sağlamak için gerekli tedbirleri almak gerekir. Bunlardan birisi de bebek arabadayken güvenliğini sağlamaktır. Anne ve babalar bu konuda şunları yapabilirler.

1. İlk kural olarak bebeği arabada bebek koltuğuna oturtmak gerekir. Bebek koltuğunu da doğru bir şekilde ve bebeğin hayatını tehlikeye sokmayacak güvenli bir şekilde oturtmak gerekir. Bebeği arabadayken kucakta taşımak riskli bir davranıştır.

2. Bebeği arabadayken tek başına bırakıp kısa süreliğine de olsa bir yere gitmek bebeğin hayatını riske atabilecek bir davranıştır. Özellikle sıcak yaz aylarında böyle bir davranış bebeğin hayatı için büyük bir risk taşır.

3. Sıcak havalarda arabanız klimalıysa bebeği rahatsız etmeyecek şekilde klimayı hafif açın. Ya da klimanız yoksa arabanın camlarını hafif açarak içeri serin havanın girmesini sağlayın. Camların tamamen kapalı olduğu ve içerinin sıcak olduğu durumlarda bebek fenalaşabilir.

4. Arabanın emniyet kemerlerini bebek koltuğunu güvenli bir şekilde tutacak şekilde bağlayın. Emniyet kemerinin bir parçası da bebeğiniz koltukaltından geçecek şekilde durmalıdır. Diğer taraftan ebeveynler bebek koltuğunun nasıl daha güvenli duracağı konusunda ürünü satan yerden veya üreticisinden bu konuda bilgi alabilirler.

5. Bebek koltuğunu küçük bebekler için ters koymak daha faydalı olabilir. Çünkü özellikle küçük bebeklerin boyun kasları çok hassastır ve ani frenlerde bebeğin kafası öne doğru fırlayacağı için bebek için tehlikeli olabilir. Onun için bebek koltuğunu arka koltukta ters bir biçimde koymak gerekir. Bebek büyüdükçe isterseniz koltuğu düz koymaya başlayabilirsiniz. Fakat bu sefer de bebeği dik oturtmayıp 45 derecelik bir açı yapacak şekilde arkaya yaslayarak bebek koltuğunda oturtmak gerekir.

6. Bebek koltuğunda yine bebeği güvenli bir şekilde tutacak bir kilit vardır. Bu kilidi de kilitlemek gerekir ki bebek koltukta daha güvenli bir şekilde dursun.

7. Arabanızın anahtarını sürekli yanınızda bulundurun. Kazayla bebeğiniz arabanızda kilitli kalırsa ve anahtarınızı kaybederseniz veya içeride unutursanuz her ihtimale karşı bir oto anahtarcının veya oto çilingirin telefon numarasını ceğ telefunuzda kayıtlı tutun. Bu tür nadir der olsa ayaşanabilecek durumlara karşı hazırlıklı olmuş olursunuz.

8. Anne ve babalarında bu tür güvenlik kurallarına uyması önemlidir. Anne ve babasını rol model olarak alan çocuk arabada gerekli güvenlik önlemlerini uygulamak konusunda alışkanlık kazanacaktır.

9. Araba kullanan kişi bütün dikkatini araba kullanmaya vermeli, telefonla konuşmamalı, başka şeylerle meşgul olmamalıdır.

10. Ayrıca trafik kurallarına uymak hem sürücü için hem de arabadaki diğer kişiler için hayati derecede önemlidir.

Yayınlanma Tarihi : 10.08.2011

4812

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim