Haberler

Makaleler

ARA ÖĞÜNLERİN BEBEK İÇİN FAYDALARI

ara öğünlerin bebek için faydalarıARA ÖĞÜNLERİN BEBEK İÇİN FAYDALARI

Ara öğünler gerek bebekler gerekse de küçük çocuklar için birçok açıdan fayda sağlar. Ara öğünler onların küçük yaşamları için büyük öneme sahiptir.

1. Ara öğünler beslenme yoluyla bebek gelişimine olanak sağlar. Bebekler belli zaman sonra daha hareketli olurlar ve enerjilerini bir hayli tüketirler. Bu da daha çabuk acıkmalarına sebep olur. Bundan dolayı bebeğin ara öğünlerle bu ihtiyacını karşılayarak gelişimlerini desteklemek gerekir.

2. Ara öğünler bebeklere rahatlama imkanı verir. Bebekler ellerini daha iyi kullanmaya başlamalarıyla birlikte ellerine geçirdikleri her şeyi ağızlarına götürürler. Ara öğünlerde bebeğin eline tutuşturulacak bir parmak besin onun hem kendi kendine beslenmesine olanak sağlayacak hem de bu işten oldukça keyif almasına ve gün içindeki stresten kurtularak rahatlamasına fırsat verecektir.

3. Ara öğünler bebeğin bağımsızlık duygusunu geliştirmesine imkan verebilir. Ara öğünlerde bebeğin eline verilen parmak besinler onun kendi kendine yemesine imkan tanır. Kendi kendine yiyebilen bebek bundan sevk alır ve bir şeyler başardığı duygusuna kapılır. Bu durum onun cesaretini artırır ve bağımsızlığını geliştirir.

4. Ara öğünler bebeği dinlendirir. Gün içinde bebekler ve küçük çocuklar oldukça yorulurlar. Bir hayli efor sarf ederek enerji harcarlar. Onların ara vererek dinlenmeye ihtiyaçları vardır. Aksi halde sürekli yorgun, bitkin ve uyuşuk bir halde olabilirler. Ara öğünler bebeğin dinlenmesi için bir fırsattır.

5. Ara öğünler bebeğin yemek yemeyi, masa kurallarını, yemek kurallarını, kaşık ve çatal tutmayı öğrenmesine katkı sağlar. Bu süreçte bebek birçok deneyim kazanır.

6. Ara öğünler bebeğin memeden kesilmesi konusunda da fayda sağlar. Normalde bebeğin katı gıdalarla 6. aydan itibaren tanıştırılmaya başlanması bu sürecin başlangıç aşamasıdır. Ara öğünler de 1 yaşına gelmiş bir bebeği veya daha erken bir dönemde sütten kesmeye yardımcı olur. Çünkü bebek katı besinlere alışık olduğu için bu konuda pek itirazda bulunmayacaktır.

7. Ara öğünler bebeği yeni besinlere alıştırmak için bir fırsattır. Bebeğe yeni tatlar vererek bunlara zaman içinde alışması sağlanır.

Tüm bu faydalarına ek olarak ara öğünleri verirken de bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekir.

1. Ara öğünler asla ana öğünen hemen önce verilmemelidir. Bu bebeğin iştahını kapatabilir veya erken doymasına neden olarak ana öğünden alacağı değerli vitaminler ve minerallerden yoksun kalmasına yol açar.

2. Bebeğin elinde sürekli bir şeyler yiyerek durması da sakıncalı olabilir. Bu bebeğin normalden fazla kilo almasına, yaşı ilerledikçe bunu alışkanlık haline getirmesine yol açar. İlerde şişman veya obez bir kişi olabilir. Ebeveynler bu konuda dikkatli olmalıdır.

3. Ara öğünler bebeğin beslenmesine katkı sağlamak için verilir. Bebeğin can sıkıntısını, huzursuzluğunu gidermek için verilmezler. Aksi halde ilerde şişmanlık veya obezite sorunu yaşanabilir.

4. Ara öğünlerde de kesinlikle sağlıklı besinler verilmelidir. Bebeğin sağlığı veya gelişimi açısından hiçbir katkısı olmaya çöp besin denilen yiyecekleri vermekten kaçınmalıdır. Çünkü ara öğünler acıkan bebeğin beslenmesini ve gelişimini desteklemek içindir. Çöp besinler bu ihtiyacı karşılamazlar.

5. Ara öğünlerin ana öğünlerin yerini tutmayacağını bilmek gerekir. Bu yüzden bebeğin beslenme düzeninde buna dikkat etmelidir.

Yayınlanma Tarihi : 16.07.2012

5146

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim