Haberler

Makaleler

ANOREKSİYA HAMİLE KALMAYI ZORLAŞTIRIYOR

anoreksiya hamile kalmakANOREKSİYA HAMİLE KALMAYI ZORLAŞTIRIYOR

Anoreksiya sorununda kişi öncelikle kendini şişman hissederek rejim yapmaya başlar. Fakat sonra bu rejimin boyutlarını genişleterek sorunlu bir hale getirir. Anoreksiya hastalığı kilosu kendisi için çok önemli olan kişilerde yani model, manken, sporcu, oyunculuk gibi mesleklerde çalışanlarda daha yaygın görülebilir. Hatta ileri derecede anoreksik kadınlarda ölüm riski de ortaya çıkar.

Anoreksiya gibi yeme bozukluğu olan kadınlar sıklıkla hamile kalma konusunda güçlükler yaşarlar. Fakat sağlıklı bir yaşam şekli oluşturarak anoreksiya sorunu olan kadınlar da sağlıklı bir şekilde hamile kalabilirler ve hamileliklerini başarılı bir şekilde sürdürebilirler.

Eğer sizde de anoreksiya varsa ve hamilelik planlarınız bulunuyorsa aşağıdakileri uygulamaya çalışın:

1. Sağlıklı bir kiloya dönün. Bu doğmamış olan çocuğunuzun sağlığı açsından çok önemlidir. Yapılan çalışmalar zayıf kadınların hamile olduklarında düşük risklerinin daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle anoreksiya sorunundan dolayı oldukça düşük olan kilonuzu hamilelik öncesinde normal seviyenize çıkarın.

2. Hamilelik öncesinde en az 4 ay öncesinden sağlıklı bir kiloda kalın.

3. Hekiminizle yakın bir takip halinde olun. Hekiminiz size sağlıklı yaşam şekilleri konusunda tavsiyelerde bulunacak ve sağlıklı bir hamilelik öncesi için gerekli tedavi sürecini başlatacaktır. Hamilelik öncesi öncelikle hekiminizin onayını alın.

4. Hamilelik öncesinde diyetinize daha fazla kalsiyum ekleyin. Anoreksiya sorunu olan kadınlarda oldukça kalsiyum eksikliği görülebilir. Dolayısıyla vücudunuzdaki kalsiyum düzeyini hamilelik öncesinde normal seviyesine getirmeniz gerekiyor. Ayrıca vücudunuzdaki folik asit düzeyi de düşmüş olabilir. Hamile kalmayı kolaylaştırmada kalsiyum minerali ve folik asit vitamini önemli rol oynar. Bunları içeren besinleri tüketerek ve günlük düzeyinize bunları içeren multivitaminler ekleyerek doğurganlık yeteneğinizi artırabilirsiniz. Kalsiyum ve folik asite hamilelik döneminde de  ihtiyacınız olacaktır.

5. Sağlıklı ve dengeli bir diyet için uzman bir diyetisyenden de yardım alın. Bunun için hamile kalmadan önce 4 ay öncesinde bu profesyonel yardımcı almaya başlayın. Hamilelik boyunca da beslenme uzmanınızın önerilerini takip edin.

Yayınlanma Tarihi : 30.10.2013

3348

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim