Haberler

Makaleler

ANNENİN PSİKOLOJİK SORUNLARININ BEBEĞE ETKİSİ

annenin psikolojik sorunlarının bebeğe etkisiBir annedeki psikolojik sorunların bebeği etkilememesi düşünülemez. Bir bebeğin en önemli yaşam kaynaklarından birisi de annesidir. Bu kaynaktaki bir sorun bebeği de etkileyecektir.

Psikolojik sorunlar deyince aklımıza; annedeki depresyon, kaygı bozuklukları, duygusal durum değişiklikleri, aşırı stres, huzursuzluk v.b. durumlar gelebilir. Bir annenin aşırı stresli olması çocuğa da yansır. Onu stresli biri yapar. Annenin sürekli bir şeylerden kaygı duyması çocuğa da sirayet eder. Çocuğu korkak, kaygılı, pısırık biri yapar. Annedeki huzursuzluk hissi çocuğun da kendisini huzursuz hissetmesine yol açar. Yani annedeki psikolojik sorunları bebek ve çocuktan ayrı düşünemeyiz.

Bu sorunlar içinde en şiddetli olarak seyreden durum depresyondur. Gerçekten hem anneyi hem bebeği etkileyen bir rahatsızlık olarak kabul edilir. Şunu çok iyi biliyoruz ki anneler özellikle hamilelik döneminde depresyon geçirme riskiyle karşı karşıyadırlar. Bunun böyle olmasında elbette ki birçok neden vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz. Anne adayının hamilelik durumuna alışmaya çalışması, hamilelikte yaşanan sorunlar ve güçlükler, hamilelikte eşinin desteğini alamamak, kendini yalnız hissetme, hamilelikte yaşanan hastalıklar, bebeği kaybetme korkusu, iş yükünün fazla olması, sorunlarla tek başına baş edememe, eşinin ilgisizliği gibi birçok durum sayabiliriz.

Bu nedenler bir anneyi depresyona sürükleyebilmektedir. Tabi bebeğin bu durumlardan etkilenmesi anne karnındayken başlayabilmektedir. Anne karnındaki bebekler mucizevi bir şekilde annenin yaşadığı sıkıntıları, hüznü, stresi algılayabilmektedirler. Bu da bebeği olumsuz etkileyebilmektedir.

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki depresyon geçiren veya hali hazırda depresyondaki bir annenin bebeğinin de depresyon geçirme ihtimali, diğer bebeklere göre daha fazladır. Sürekli depresif ruh halindeki bir annenin çocuğu da bu durumdan birçok açıdan etkilenebilecektir. Bunlar bilişsel, zihinsel, duygusal, sosyal veya psikiyatrik durumlar olabilir. Bu gibi bebekler zaman ilerledikçe daha sorunlu, kavgacı, huzursuz, asosyal kişilikler olabilmektedirler.

Diğer yandan bu tür çocukların ilerde başarı düzeyleri, özellikle okul başarısı, düşük olabilmektedir. Çünkü depresif ruh halinde olan anneler bebekleriyle, çocuklarıyla tam anlamıyla ilgilenme konusunda yetersiz kalırlar. Çünkü dikkatlerini tam olarak bebeğine ve çocuğuna veremez. Onunla tam olarak ilgilenemez. O daha çok kendine yönelmiştir. Kendi içinde kendi sorunlarını halletmeye çalışmaktadır. Haliyle bu süreçten çocuk da olumsuz etkilenecektir.

Depresyondaki bir annenin çocuğu diğer çocuklara göre daha çok içine kapanık olur. Sosyal uyumsuzluklar gösterirler. İlişki kurmakta zorlanabilirler. Kendilerini güvende hissetmeyebilirler. Yani güven duyguları düşük olabilir. Diğer insanlara karşı yakınlaşmak istemeyebilirler, uzak dururlar. Bu tür bebeklerin ve çocukların aile içindeki iletişim düzeyleri düşük kaldığı için konuşma becerileri de düşük olabilmektedir.

Diğer yandan depresyondaki annelerin ev ortamında da huzursuzluklar olabilmektedir. Baba ile sorunlar yaşayabilmektedir. Bu durum çocuğu da olumsuz etkileyecektir. Onun için bu durumdaki annelerin depresyonla ilgili iyi bir tedaviye ihtiyaçları muhakkaktır. Ayrıca bu tedavide baba da göz önünde bulundurulmalı o da tedavi sürecine katılmalıdır. Çocuğa gelince, çocuk da sürekli gözlem altında tutulmalı, ona da profesyonel destek sağlanmalı ve annenin depresyonundan etkilenmemesine yardımcı olunmalıdır. Etkilendiyse de çocuktaki etkileri giderici bir profesyonel yaklaşım sergilenmelidir.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

25165

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim