Haberler

Makaleler

ANNENİN KENDİSİNE ZAMAN AYIRMASI

annenin kendine zaman ayırmasıBir bebek büyütmek, bir çocuk yetiştirmek çok kutsal ve önemli bir iş olsa da kolay bir iş değildir. Bir bebeği büyütmek, ona bakmak aslında zorlu bir süreçtir. Bu süreçte annelerin de bazen bunaldıkları, strese girdikleri hatta depresif durumlar yaşadıkları zamanlar olabilir. Tabi bu durumları yaşamak veya en azından etkilerini azaltmak yine annelerin yapacakları bir takım şeylerle de mümkündür.

Alınacak bazı önlemlerle anneler hayatlarını daha kolaylaştırabilir, daha rahat ve mutlu bir annelik yaşayabilirler. Böylelikle bebek bakmanın getirdiği bunalma gibi olumsuz etkileri de yenebilirler.

Öncelikle etkili bir anne zamanını ve hayatını iyi planlayan annedir. Bir annenin hayatında bebek önemli bir yer tutmakla birlikte tüm hayatı bebekten ibaret olmamalıdır. Bunun hem anneye hem de bebeğe olumsuz etkileri olur. Bu olumsuz etkilerden birisi de psikolojik olanlardır. Bu psikolojik etkenler anneden bebeğe de sirayet edebilir. Onun için bir anne bebek dışında da kendine meşgaleler bulmalı ve hayatın diğer yönlerinde eğilmelidir.

Mesela kendi becerilerini geliştirici bir kursa gitmek, mesela eğer ilerde çalışmayı düşünüyorsa yine kendi konusuyla ilgili bir eğitime gitmek anne için çok faydalı olacaktır. Diğer yandan sağlıklı yaşam çerçevesinde bir spor merkezine yazılıp spor yapabilir. Tüm bunlar anneyi bir süreliğine de olsa değişik bir ortama sokacaktır. Bu da anneyi rahatlatacaktır.

Gün içindeki yaşamı daha da renklendirecek ve güzelleştirecek bir takım düzenlemeler de yapılabilir. Bebeği uyuttuktan sonra güzel bir çay demlemek ve yanında taze hazırlanmış kurabiyeler zevkli şeylerdir. Güzel bir dvd seyretmek, güzel bir müzik dinlemek insanın mutluluğunu artırır. Değişik yemekler yapmak, sevdiği insanlarla oturup sohbet etmek yaşamı daha da güzelleştirir ve monotonluğu ortadan kaldırır.

Zaman zaman sevdiği arkadaşlarıyla da dışarıda program yapmak, bir kafede oturup sohbet etme de annenin kendine ayırabilecek güzel bir zamandır. Akşamları eşiyle gezmeye gitmesi, hafta sonları eşiyle sinema veya tiyatroya gitmesi yine anne için güzel olan etkinliklerdir.

Diğer yandan annenin kendine ait bir hobisinin olması, gün içinde bu hobilerine de zaman ayırması anneyi rahatlatacaktır. Mesela kitap okumak, el işleriyle uğraşmak, resim yapmak, boyama yapmak v.b.

Gün içinde mutlaka kısa süreliğine de olsa dışarı çıkıp, biraz dolaşmak, temiz hava almak, temiz havada nefes egzersizi yapmak yine anne için faydalı olacak şeylerdir. Anne bir süreliğine de olsa ev ortamından farklı bir ortama geçmiş olur.

Yayınlanma Tarihi : 25.08.2011

4791

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim